VÝSTRAHA ČHMÚ

Na Vysočině hrozí velmi silné bouře, hasiči odklízí spadané stromy

Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 10. 7. 2020
Téma:

Meteorologové v pátek večer upravili výstrahu před dešti a bouřkami. Nově přibylo varování před velmi silnými bouřkami na Vysočině. Hasiči se v některých oblastech již potýkají s popadanými stromy.

Plzenští hasiči vyjeli mezi pátou a šestou odpoledne nejméněk deseti popadaným stromům. Další výjezdy brzy navázaly. "Na cyklostezku mezi obcemi Dobřív a Strašice popadalo několik desítek stromů. Stezka bude uzavřena zatím na neznámou dobu. Zranění hlášena nemáme," informoval Petr Poncar, mluvčí hasičů Plzeňského kraje.

 

Policie hlásí spadané stromy ve všech částech Česka. Nejvíce výjezdů zatím hlásí v Jihočeském kraji. Kvůli stromům popadaným na kolejích je na některých místech Česka omezený železniční provoz. Ve Žďáru nad Sázavou padaly kroupy.

 

Na linii mezi Klatovy a Mnichovým Hradištěm jsou v pátek večer hlášeny bouřky s blesky, podobně je tomu na Táborsku, jak můžete vidět na mapce níže:

 

"Přes Královéhradecký kraj přešly první bouřky, evidujeme asi 20 technických pomocí při odstraňování popadaných stromů, především na Rychnovsku," informovali tamní hasiči.

 

 

"Odpoledne a večer se zejména v jižních a východních Čechách a v západních a severozápadních oblastech Moravy a ve Slezsku očekávají bouřky, které mohou být ojediněle silné, doprovázené zejména silnými nárazy větru (kolem 70 km/h) a kroupami," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

 

"V noci na sobotu budou bouřky přecházet do trvalejších srážek, které mohou být během soboty hlavně v Olomouckém a Moravskoslezském kraji i vydatné," dodali experti.

 


Na severovýchodě republiky kvůli intenzivnímu dešti tak hrozí během soboty vzestup hladin řek. Většinou by voda měla vystoupat "jen" na první stupeň povodňové aktivity, hlavně na menších tocích ovšem mohou být vzestupy výraznější.


Od páteční půl deváté večer do půl jedenácté v noci platí v některých oblastech Vysočiny výstraha před velmi silnými bouřkami. "Na Havlíčkobrodsku se vyskytuje velmi silná bouřka doprovázená kroupami o průměru přes 2 centimetry, přívalovými srážkami a nárazovým větrem. Bouřka postupuje směrem k východu na Žďársko," píše ČHMÚ v aktualizované výstraze.

 

Na dalších místech Česka pak platí varování před silnými bouřkami. Týká se to celé Vysočiny a Pardubického a Jihočeského kraje. Dále pak částí Královéhradeckého, Středočeského, Plzeňského, Moravskoslezského, Olomouckého a Jihomoravského kraje. Výstraha platí do půlnoci, v některých místech do dvou ráno v sobotu.

 

 

Vydatný déšť se od páteční půlnoci na dalších 18 hodin týká částí Pardubického, Jihomoravského a Zlínského kraje a celého Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

 

 

Povodňová bdělost platí od sobotního rána pro části Olomouckého a Moravskoslezského kraje a také pro Králíky v kraji Pardubickém.

 

 

TN.cz