týdenní předpověď

ČHMÚ varuje před povodněmi, platí vysoký stupeň nebezpečí!

Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 22. 6. 2020
Téma:

Po deštivém víkendu je situace na některých českých řekách stále vážná, ještě v pondělí by mohlo na východě území pršet, toky by ale měly stoupat jen slabě. Zejména na západě bude ale vcelku slunečný a teplý den. Srážky nás podle meteorologů budou provázet celý týden.

Meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) varovali před velmi vydatným deštěm, v souvislosti s ním je na mnoha místech stále vyhlášeno varování před povodněmi.

 

Výstraha před velmi vydatnými srážkami v režimu vysoký stupeň nebezpečí byla platná do pondělního poledne a byla vyhlášena pro části Moravskoslezského kraje (Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Kopřivnice, Nový Jičín, Třinec), výstraha před srážkami s nízkým stupněm nebezpečí pak platí v částech Pardubického, Olomouckého a dalších částech Moravskoslezského kraje.

 

Stovky hasičů se pustily do úklidu po víkendové povodni:

 

I když výstraha před srážkami skončila, toky mohou podle meteorologů stále stoupat. ČHMÚ v pondělí po poledni odvolal výstrahu před povodněmi s extrémním stupněm nebezpečí, stále jsou ale v platnosti v výstrahy s vysokým a nízkým stupněm nebezpečí. Povodňová pohotovost platí až do úterních 10:00 v částech Pardubického (Chrudim, Pardubice) a Moravskoslezského kraje (Bohumín, Český Těšín, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Havířov, Jablunkov, Karviná, Orlová, Třinec). Povodňová bdělost pak platí v částech Pardubického (Holice, Přelouč), Středočeského (Čáslav), Královéhradeckého (Kostelec nad Orlicí), Olomouckého (Jeseník), Zlínského (Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí, Vsetín) a Moravskoslezského kraje (Bílovec, Frenštát pod Radhoštěm, Kopřivnice, Nový Jičín, Ostrava).

 

Přehled povodňové aktivity v jednotlivých oblastech: 

 

 

Oproti východu republiky, kde by mělo podle ČHMÚ pršet, bude na západě převážně jasno až polojasno. Teploty by se měly přes den vyšplhat k 21 až 25 °C, na východě k 19 °C. K večeru by měla oblačnost mizet i na východě.

 

V úterý bude podle meteorologů převážně jasno až polojasno, na severovýchodě a severu bude oblačno až zataženo, už k večeru se mohou opět místy objevovat srážky, ojediněle i bouřky. Teploty by se měly pohybovat kolem 20 až 24 °C.

 

 

Ve středu by se mělo opět zatáhnout, místy se mohou objevovat přeháňky nebo bouřky. Zejména v Čechách se může místy vyjasňovat. Ráno se mohou ojediněle objevovat mlhy. Teploty by se měly pohybovat kolem 20 až 24 °C.

 

Ve čtvrtek bude podle ČHMÚ většinou oblačno, zejména odpoledne se mohou místy objevovat bouřky nebo přeháňky. Teploty opět vystoupají k 20 až 24 °C.

 

I v pátek by mělo být převážně oblačno, přeháňky a bouřky by se měly místy objevovat zejména odpoledne. Teploty stoupnou k 22 až 26 °C. Během víkendu by pak mohly teploty vystoupat až k 29 °C, stále by ale mělo místy pršet.

TN.cz