Pozor i na horách

ČHMÚ varuje před silným větrem! Hrozí úrazy i pády stromů

Lanovka
Zdroj: Getty Images
Michaela Trochová
Michaela Trochová
Aktualizováno 30.1. 2020 11:53

Výstrahu před větrem vydal Český hydrometeorologický ústav, udeřit by měl v noci ze čtvrtka na pátek. Komplikovat může i víkendové plány lyžařům, kteří se chystají strávit pololetní prázdniny na horách.

Vítr zesílí zhruba od půlnoci, výstraha zatím platí až do páteční patnácté hodiny. Zasáhne střední linii země, výstraha platí pro kraje Karlovarský, Plzeňský, Středočeský, Jihočeský, Pardubický, Vysočinu, Olomoucký a Moravskoslezský. Zde obyvatelé pocítí zpočátku čerstvý, přechodně silný, západní až jihozápadní vítr s nárazy 55 až 70 km/h.

 

 

"Toto je předběžné varování, doporučujeme sledovat upřesňované předpovědi počasí," radí ČHMÚ. Hrozí poškození stromů a lesních porostů i menší škody na budovách a následné nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi. Ty mohou vyvolat i možné komplikace v dopravě.

 

Chcete-li škodám předejít, nezapomeňte zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Při pohybu venku a při řízení vozidel dbejte zvýšené opatrnosti.

 

 

Opatrní buďte také na horách, zejména tedy na Šumavě, v Orlických horách, v Jeseníkách a Rychlebských horách. Na horách je podle meteorologů lepší omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií. Kromě pátku očekávají silnější vítr také v neděli po celý den, předpokládají opět západní až jihozápadní vítr s nárazy 55 až 70 km/h.

 

Vítr se prohnal Českem i v úterý. Padající stromy zasáhly někoilk aut:

TN.cz