Vydaná výstraha

ČHMÚ varuje před vedry a silnými bouřkami, udeří ve více krajích! MAPY

Bouřky a horko
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 9. 7. 2020
Téma:

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal krátce před čtvrtečním polednem výstrahu upozorňující jednak na vysoké teploty a také na silné bouřky. Obojí do Česka dorazí v pátek.

Jako první přijdou vysoké teploty, které mohou v pátek odpoledne překročit i 31 °C. Výstraha před nimi platí od pátečního poledne po následujících šest hodin.

 

"Vysoká zátěž na organismus, nebezpečí přehřátí a dehydratace. Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálkami. Omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách. Nenechávat děti nebo i zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných automobilech," nabádají meteorologové.

 

 

Varování před vedry se týká PrahyStředočeského (Benešov, Beroun, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Černošice, Český Brod, Dobříš, Hořovice, Kladno, Kolín, Kralupy nad Vltavou, Kutná Hora, Lysá nad Labem, Mělník, Mladá Boleslav, Neratovice, Nymburk, Poděbrady, Příbram, Říčany, Sedlčany, Vlašim, Votice), Jihočeského (Blatná, České Budějovice, Milevsko, Písek, Soběslav, Strakonice, Tábor, Týn nad Vltavou, Vodňany) a Jihomoravského kraje (Brno, Břeclav, Bučovice, Hodonín, Hustopeče, Ivančice, Kuřim, Kyjov, Mikulov, Moravský Krumlov, Pohořelice, Rosice, Slavkov u Brna, Šlapanice, Veselí nad Moravou, Znojmo, Židlochovice).

 

Mapa výstrahy před vysokými teplotami:

 

 

V závěsu za vysokými teplotami dorazí i silné bouřky s nárazy větru kolem 70 km/h a kroupami. Výstraha platí od páteční 15. hodiny až do půlnoci.

 

"Lokálně se očekává přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky," vypočítávají experti.

 

Mapa výstrahy před silnými bouřkami:

 

 

Bouřková výstraha platí pro Prahu a celá území šesti krajů - Středočeského, Jihočeského, Plzeňského, Královéhradeckého, Pardubického a Vysočiny. Bouřky mají řádit také v části Libereckého kraje - konkrétně u Jilemnice, Semil, Tanvaldu,Turnova a Železného Brodu.

 

"V noci na sobotu budou bouřky přecházet do trvalejších srážek, které mohou být během soboty hlavně ve východní polovině ČR i vydatné," uzavřeli meteorologové.

TN.cz