nepřízeň počasí

ČHMÚ varuje před povodněmi, hrozí až do čtvrtka! Hasiči měli pohotovost

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková, Petr Zelený
Publikováno 19. 8. 2020
Téma:

Od začátku týdne vydává Český hydrometeorologický ústav jednu výstrahu za druhou. Zatímco v pondělí a úterý varoval před silnými bouřkami, středeční výstražná informace se nejprve týkala extrémních srážek. Ty potrápily Moravskoslezský kraj, pro který platil nejvyšší stupeň nebezpečí. Hrozily také povodně Odpoledne experti varování před velkou vodou protáhli až do čtvrtečního rána. Hasiči byli v pohotovosti, hlásili téměř 200 výjezdů.

Původně platila povodňová bdělost (1. stupeň povodňové aktivity) pro části Olomouckého a Moravskoslezského kraje do středeční 18. hodiny. Tři hodiny před koncem tohoto časového úseku ovšem meteorologové výstrahu před velkou vodou protáhli, rozšířili a pro některé regiony zvýšili i stupeň hrozícího nebezpečí. Nově tak varování platí až do čtvrteční šesté hodiny ráno.

 

"Vzhledem k již spadlým a doznívajícím srážkám předpokládáme vzestupy hladin vodních toků k 2. stupni povodňové aktivity (SPA). V povodí Olše nelze vyloučit krátkodobé překročení 3. SPA," vypočítává ČHMÚ.

 

Krátce po páté hodině odpoledne byla Olše ve druhém stupni povodňové aktivity. "U splavu ve Věřňovicích je obrovský průtok, valí to z Beskyd," napsal TN.cz čtenář.

 

Reportér Petr Bača okomentoval současný stav řeky Olše:

 

 

Vysoký stupeň nebezpečí a povodňová pohotovost tak nyní platí pro oblast Bohumína, Českého Těšína, Jablunkova, Karviné, Orlové a Třince (vše Moravskoslezský kraj).

 

Hasiči se tam už druhým dnem nezastavili. "Od úterního odpoledne do středečních 18:00 evidujeme celkem 197 událostí. Činnost hasičů stále spočívá převážně v čerpání vody ze sklepů a lagun vzniklých na komunikacích a v zahradách. Z celkové počtu je 20 události ve spojitosti s polámanými větvemi a vyvrácenými nebo nakloněnými stromy," uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

 

Aktualizovaná výstraha před povodněmi ze středečního odpoledne:

 

 

Meteorologové zároveň varovali, že voda se může vylévat z břehů do okolí, lidé by se měli připravit na možné povodně a rozhodně by se neměli v rozvodněných tocích koupat či v nich plavat nebo jezdit na lodích.

 

Rovněž do čtvrteční šesté hodiny ráno platí s nízkým stupněm nebezpečí povodňová bdělost pro další regiony - části Zlínského (Rožnov pod Radhoštěm, Vsetín) a Moravskoslezského kraje (Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Havířov). Ojediněle přitom řeky mohou překročit i druhý stupeň povodňové aktivity.

 

"Na některých stanicích napršelo za posledních šest hodin přes 50 mm srážek (Nýdek, Filipka 64 mm, Jablunkov 60 mm, Lysá hora 50 mm). V důsledku intenzivního deště došlo v některých tocích k dosažení prvního stupně povodňové aktivity. Srážky v této oblasti budou s proměnlivou intenzitu pokračovat i v nejbližších hodinách," informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středu brzy ráno. 

 

V návaznosti na to vydal výstrahu před extrémními srážkami s extrémním, tedy nejvyšším, stupněm nebezpečí pro Moravskoslezský kraj, konkrétně Bohumín, Český Těšín, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Havířov, Jablunkov, Karvinou, Orlovou a Třinec, která platila od 08:00 do 14:00 hodin.

 

Mapa s ranní výstrahou

 

"Hrozí zvýšený odtok vody z krajiny, průtoky vody přes silnice a jejich zanesení unášeným materiálem. Snížená viditelnost a riziko aquaplaningu. Zhoršený odvod srážkové vody kanalizací. Riziko podmáčení a následných sesuvů, snížení stability stromů v podmáčené půdě," varoval ČHMÚ.

 

"Při silném dešti je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů nebo podemletí komunikací," doporučili meteorologové.

 

Moravskoslezští hasiči od úterního odpoledne do střední 13. hodiny vyjížděli ke 113 událostem. "Stále přetrvává činnost spočívající v čerpání vody ze sklepů," uvedl mluvčí hasičů Lukáš Popp.

 

Celý týden by měl být podle předpovědi deštivý. V pátek do Česka sice opět dorazí tropy, v sobotu ale meteorologové očekávají přechod studené fronty, která přinese znovu silné bouřky. "V pátek 21. srpna a v sobotu 22. srpna nejvyšší denní teploty místy překročí 31 °C. V sobotu se při přechodu studené fronty mohou ojediněle vyskytnout silné bouřky," varují meteorologové.

 

Předpověď počasí na středu 19. srpna:

Související témata:
Zdeněk Drgáč TN.cz