MĚSÍČNÍ VÝHLED

ČHMÚ vydal předpověď na Vánoce a varuje před orkánem a padajícími stromy

Orkán Xaver zasáhl Česko
Zdroj: TV Nova
Na horách má foukat vítr až 125 km/h - ilustrační foto
Štěpán Hrubý
Štěpán Hrubý
Aktualizováno 12:48
5.12. 2020 11:26
Téma:

Prosinec, a tedy i Vánoce, bude letos podle dlouhodobé předpovědi ČHMÚ teplotně mírně nadprůměrný. Noční teploty se budou pohybovat pod nulou, denní v průměru kolem čtyř stupňů. Srážkově bude prosinec průměrný.

První polovina prosince bude teplotně nadprůměrná. "Týdenní průměry nejnižších nočních teplot předpokládáme kolem -1 °C, nejvyšších denních teplot kolem +4 °C," píšou meteorologové na svém webu.

 

V druhé půlce měsíce, která zahrnuje vánoční období a svátky, klesnou průměrné noční teploty až na -3 stupně, denní průměry se pak budou pohybovat kolem dvou stupňů nad nulou. "Srážkově by jednotlivé čtyři týdny předpovědi měly být v mezích dlouhodobých průměrů," předpovídají meteorologové.

 

Dlouhodobý teplotní průměr v prosinci je -0,8 stupně. Nejnižší průměrná teplota byla v roce 1996, kdy dosáhla na -6,2 °C, nejvyšší pak 2,7 stupně v roce 1987.

 

Neděle bude z hlediska teplot a oblačnosti podobná jako sobota. Na většině území má být zataženo až oblačno, místy přechodně polojasno. Nejnižší noční teploty mají být mezi 7 až 3 °C, na západě až 0 °C. Nejvyšší denní teploty pak 7 až 12 °C.

 

 

Výstraha před orkánem

Pozor na nárazový vítr, který může dosáhnout rychlosti až 90 kilometrů v hodině, na horách dokonce až 125 km/h, což odpovídá úrovni orkánu.

 

"Vítr bude během neděle částečně zesilovat také v západní polovině Čech, proto jsme rozšířili území platnosti výstrahy před silným větrem od neděle 6. 12. od 12:00 SEČ na celý Jihočeský kraj, jihovýchodní polovinu Středočeského kraje, východ Plzeňského kraje a ORP Děčín," upřesnil výstrahu ČHMÚ.

 

Právě před silným větrem je aktuálně v platnosti výstraha. Ta platí pro většinu Česka s výjimkou západních Čech. Nejvíce hrozí silný vítr na severu na Liberecku, Jablonecku a ve frýdlantském výběžku, kde platí vysoký stupeň nebezpečí. Výstraha před silným větrem platí až do pondělních 5 hodin ráno.

 

 

"Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách. Možné přerušení elektrického vedení. Ztížená chůze, nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy. Komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, možnost převrácení prázdného nákladního automobilu," varuje ČHMÚ.

Související témata:
TN.cz