mapa výstrahy

ČHMÚ varovala před ledovkou, policie vyjížděla k desítkám nehod

Nehoda u Rosic v okrese Brno-venkov
Zdroj: Policie ČR
Policie zasahovala u nehody v Rosicích
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 24.1. 2020 16:25
Téma:

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal v pátek výstrahu před ledovkou, která se měla tvořit na našem území při mrznoucím dešti. Výstraha platila do páteční čtvrté hodiny odpoledne pro Vysočinu a Jihočeský kraj. Problémy byly ale i v Jihomoravském kraji, kde policie zasahovala u několika nehod.

"Ledovka v Brně a okolí způsobuje dopravní komplikace. Během krátké doby evidujeme téměř dvě desítky nehod. Jezděte prosím velmi opatrně," uvedla Policie ČR na svém twitteru. Nehody byly především na hlavních komunikacích. 

 

Další se stala na dálnici D1 na 217. kilometru ve směru na Vyškov, kde se střetly tři auta. Druhá nehoda se stala na 193. kilometru u sjezdu na Vídeňskou. 

 

Před ledovkou varoval také ČHMÚ. "Ve vyšších vrstvách atmosféry k nám proudí od jihozápadu teplý vzduch a současně se při inverzním charakteru zvrstvení udržuje v přízemních vrstvách chladnější vzduch," informoval ČHMÚ. 

 

Výstraha byla označená nízkým stupněm nebezpečí, i přesto hrozily úrazy. "Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Počítat s prodloužením doby jízdy," doplnil ČHMÚ.

 

 

Výstraha platila pro Kraj Vysočina (Bystřice nad Pernštejnem, Náměšť nad Oslavou, Nové Město na Moravě, Třebíč, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou), Jihomoravský kraj (Blansko, Boskovice, Brno, Bučovice, Hustopeče, Ivančice, Kuřim, Kyjov, Moravský Krumlov, Pohořelice, Rosice, Slavkov u Brna, Šlapanice, Tišnov, Vyškov, Židlochovice) do páteční 16. hodiny. 

 

Podívejte se na mapu, kde všude platí výstraha

 

V sobotu bychom si měli dát pozor zase na mlhy, které se budou zpočátku vyskytovat. Nejnižší noční teploty -1 až -5 °C, přes den se vyšplhají jen na 3 °C. Podobné počasí bude i v neděli, na horách se objeví srážky sněhové. 

Související témata:
TN.cz