Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

varování meteorologů

Extrémní déšť zvedá hladiny řek! Voda na Zlínsku strhla lešení

Kvůli vydatnému a vytrvalému dešti od rána stoupají hladiny řek odvodňující hory na severu a severovýchodě země, zatím voda nikde nezpůsobila výraznější škody. Na třetí stupeň se dostala Lutoninka ve Vizovicích, Vsetínská Bečva a valašská Senice. Meteorologové zmírnili své výstrahy. V Čechách už podle nich větší povodně nehrozí. Na Moravě a ve Slezsku by většina toků již neměla překročit druhý stupeň, výjimkou je Vsetínsko.

Extrémní srážky se však podle meteorologů mohou objevovat v částech Pardubického, Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje. Výstraha je na některých místech platná až do čtvrtečního večera.

 

Nejhorší situace dnes byla zřejmě ve Zlínském kraji, nejvíc zasažené je Vsetínsko a Zlínsko. Vedle třetích stupňů platil večer na sedmi místech kraje druhý povodňový stupeň, na šesti místech první stupeň.

 

On-line reportáž

Výstraha meteorologů před extrémními srážkami

22:51

Hladina Veličky ve Strážnici setrvalé klesá. 3. SPA byl snížen na 2. SPA

22:05

Na druhý stupeň povodňové aktivity vystoupala Novohradka v Luži.

21:20
pozor pozor

Meteorologové zmírnili své výstrahy. Podle nich už v Čechách povodně nehrozí. Na Moravě a ve Slezsku by většina toků již neměla překročit druhý povodňový stupeň.

 

V Ústí u Vsetína voda zaplavila deset rodinných domů. Podle starosty by ale další vlna mohla přijít v noci nebo ráno, lidé v obci proto plnili pytle pískem a jsou připraveni je umístit na krizová místa.

 

Ve Zlínské části Malenovice řeka Dřevnice zaplavila cyklostezku. Problémy hlásí také Otrokovice. "Pod rekonstruovaným mostem u polikliniky došlo k uvolnění lešení a hrozí jeho odplavení a následně zablokování profilu pod železničním mostem. Zároveň začala voda z kanalizace pronikat do sklepů domů v ulici Zámostí," informovalo město na facebooku.

 

GALERIE: Škody v Otrokovicích na Zlínsku

1
/
4
Zdroj: facebook
Škody v Otrokovicích na Zlínsku - 1

 

Neprůjezdné byly také cesty na několika místech Vsetína. Zaplaven je stále podjezd v Trávníkách, platí tam zákaz vjezdu. Škody na majetku zatím nejsou vyčísleny.

 

GALERIE: Výstraha před extrémními srážkami

1
/
12
Zdroj: Jaroslav Demčák - starosta města Hejnice
Průtok na Smědé v Hejnicích

 

V Moravskoslezském kraji dosáhla krátce třetího povodňového stupně řeka Jičínka v Novém Jičíně. Starosta města svolal protipovodňovou komisi, situaci monitorují hlídky. V noci se očekávají další srážky, někde mohou přijít i přívalové deště. Třetího stupně povodňové aktivity by mohla podle prognózy vodohospodářů dosáhnout v noci na čtvrtek řeka Bělá v Jeseníku a v Mikulovicích.

 

V Libereckém kraji musela být odpoledne uzavřená krajská silnice III. třídy z Černous na Boleslav na Frýdlantsku. V Černousích dosáhla řeka Smědá druhého povodňového stupně, na stejném stupni byla i v Hejnicích. V obci mají připravené pytle s pískem. Podle meteorologů může i tam přijít další vydatný déšť.

 

 

V Jihomoravském kraji je na třetím stupni Velička ve Velké nad Veličkou a ve Strážnici na Hodonínsku. Tok zůstává v korytě, žádné objekty nezaplavil. Velička je druhá největší řeka v okrese, vlévá se do Moravy. V Pohořelicích na Brněnsku voda zaplavila část ulice, hasiči ji odčerpali.

 

"V Hustopečích šlo zase o jeden zaplavený sklep, ve kterém bylo asi 50 centimetrů vody. Také jsme ho odčerpali," řekl mluvčí hasičů.

 

GALERIE: Potok Klanečnice na jižní Moravě

1
/
4
Zdroj: TN.cz
Potok Klanečnice na jižní Moravě - 1

 

Ve Starém Městě na Šumpersku voda částečně zatopila silnici v jedné ulici. Na Jesenicku v České Vsi hasiči odčerpali vodu z domů, která přitekla z okolních polí. Voda stékající ze svahu zaplavila také ulici K Májovu v Chrudimi.

 

Povodí Labe uvedlo, že na přehradě Labská pod Špindlerovým Mlýnem by večer mohla hladina dosáhnout přelivů. Odtok z přehrady je kvůli rekonstrukci spodních výpustí možný nejvýše v množství deseti metrů krychlových za vteřinu. Od rána do 17:00 se hladina v přehradě zvýšila téměř o tři metry. Do přelivu scházely asi dva metry.

 

Začalo u vás intenzivně pršet? Stoupají ve vašem okolí hladiny vodních toků? Své fotografie a videa můžete posílat na email zpravy@nova.cz nebo na profil TN.cz na facebooku.


Za posledních 24 hodin napršelo podle meteorologů nejvíce v oblasti Beskyd, Jeseníků a Vysočiny, například v Horní Bečvě na Vsetínsku spadlo 54 milimetrů vody. V Orlických horách napršelo přibližně od 35 do 60 litrů vody na metr čtvereční.

 

 

Před vydatným deštěm v severní a severovýchodní části republiky varoval ČHMÚ už v úterý. Na návětrné straně hor může podle jeho výstrahy ojediněle napršet i přes 100 milimetrů vody. S deštěm mají lidé počítat většinou do čtvrtečního poledne, v Beskydech se vydatnější srážky mají vyskytovat až do čtvrtečního večera.

klma, pan tn.cz / ČTK