NEPOZORNOST ZABÍJÍ

Chodci loni zavinili přes tisíc nehod! Silnice přechází zahledění do mobilů

Nepozorný chodec
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 3.12. 2019 16:04
Téma:

Nehod způsobených nepozorností chodců přibývá. Asi polovina lidí se při chůzi přes silnici příliš nevěnuje svému okolí a radši se zabývá svým mobilem. U mladší generace je to ještě větší podíl. Mnozí lidé si své problémové chování uvědomují, přesto v něm pokračují.

Chodci v roce 2018 zavinili podle policejních statistik celkem 1161 nehod. Mnohé z nich jdou právě na vrub neschopnosti odtrhnout zrak od displeje mobilu. Při nepozorném přecházení ulice zemřelo 113 lidí.

Anketa

Přecházíte přechod zahledění do mobilu?

Hlasovalo 60 lidí.

"Takové chování podle průzkumu přiznávají celé dvě třetiny chodců ve věku od 18 do 44 let. U dětí a mladistvých toto číslo může být patrně ještě vyšší,“ řekl výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek. Asociace je jedním z koordinátorů projektu Nepozornost zabíjí, který se zaměřuje na prevenci nehod způsobených nepozorností.

 
Za pozornost stojí také fakt, že tři čtvrtiny chodců, kteří přechází přechod pohrouženi do svých telefonů, si uvědomují, že svým chováním zvyšují pravděpodobnost nehody. Přesto tak činí.

 


Mezi nejkritičtější místa patří hlavní křižovatky ve velkých městech. Jen v Praze, Brně, Plzni, Hradci Králové, Liberci, Olomouci a Ostravě se mezi lety 2013 a 2018 stalo 7421 nehod. Takové nehody dopadají i na pojišťovny, které za rok 2018 kvůli nim musely vyplatit 50 milionů korun.

Související témata:
TN.cz