Zahraničí

Chorvati popíjejí kávu na zahrádkách kaváren, země uvolnila opatření

Jan Houška
Jan Houška
Aktualizováno 16:55
3.3. 2021 16:30
Téma:

Obyvatelé Chorvatska si už mohou v klidu vychutnávat svou kávu na předzahrádkách kaváren a restaurací. Oblíbená dovolenková destinace Čechů totiž od 1. března rozvolnila některá opatření proti covidu-19. Země přitom ještě v prosinci zaznamenávala tisícové přírůstky nakažených.

Vyhřívání se na předzahrádkách, popíjení kávy či konzumace jídla v ulicích měst. Tak to v posledních dnech vypadá v Čechy milovaném Chorvatsku. Tamní vláda totiž od 1. března rozvolnila některá protiepidemická opatření.

 

Od pondělí je tak možné konzumovat jídlo a pití na restauračních terasách a otevřeném prostranství, například v parku. Nově mohou také sportovci trénovat uvnitř budov, musí ale dodržovat hygienická opatření.

 

 

K rozvolnění opatření se rozhodl chorvatský premiér Andrej Plenković, země totiž v posledních dvou měsících zaznamenala výrazný pokles nově nakažených. "Naše týdenní počty klesají, byly sníženy téměř 11krát," těší předsedu chorvatské vlády. "Stále musíme být opatrní. Dnes jsme vedle Dánska zemí s nejnižším výskytem v EU,“ dodal.

 

Chorvatsko od začátku ledna eviduje pouze několik stovek nakažených denně, ještě v prosinci přitom byly přírůstky v řádech tisíců. Nejvyšší denní nárůst země zaznamenala 10. prosince, kdy přibylo 4620 nových případů.

 

 

Chorvati v prosinci zavedli v zemi přísný lockdown a uzavřeli hranice. Vstoupit mohli pouze lidé s negativním testem, který nebyl starší než 48 hodin. Zároveň se společně mohli scházet pouze členové dvou domácností. Ve všech veřejných prostorech zavedli povinné roušky a výrazně také omezili služby.

 

Aktuálně země hlásí celkově 243 tisíc případů, přičemž s onemocněním covid-19 zemřelo od začátku pandemie 5548 lidí.

TN.cz