Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.6. 2018 22:41
Turisté, pozor!

Chorvatsko zasáhly bleskové povodně! Bouře řádí i u moře

Zdroj: TV Nova

Chorvatsko zasáhly prudké lijáky, které na některých místech způsobily bleskové povodně. Voda zatopila také ulice turisty oblíbených měst Pula a Rovinj. Napříč Istrií udeřily silné bouřky. Počasí komplikuje také dopravu.

Jeden blesk za druhým, průtrž mračen a voda v ulicích. Tak to od čtvrtečního večera vypadalo v Rovinji na severu Chorvatska. Za jedinou noc napršelo víc než obvykle v průměru za celý měsíc.

 

Lidé na sociálních sítích sdílejí fotky a videa škod, které počasí napáchalo. Ve městech Pula, Rovinj a Marčana voda zatopila přízemí budov, na ulicích zůstala uvízlá auta. "V Rovinji a Pule jsme měli 25 výjezdů. Na silnice kvůli počasí padaly stromy,“ řekl Dino Kozlevac, velitel tamních hasičů.

 

Po celé Istrii meteorologové zaznamenali na 30 tisíc blesků. Kvůli bouřím vyhlásili pro oblast Kvarner nejvyšší stupeň výstrahy.

 

Počasí komplikuje také dopravu. Na dálnici mezi Záhřebem a Rijekou byla snížena maximální povolená rychlost na 80 kilometrů v hodině. Řidiči by měli být opatrní zejména v tunelech, které by mohly být zatopené. U mýtné brány Lučko se na trase k moři tvořily dlouhé kolony.

 

V sobotu se počasí zlepší - v Chorvatsku by mělo být slunečno, přímořské oblasti ake stále podle předpovědi můžou zasáhnout bouřky.

 

 

Extrémní počasí zasáhlo také Polsko. Hasiči na severozápadě a v centrální části země měli více než 4000 výjezdů. Nejméně jeden člověk zemřel a asi deset dalších bylo zraněno.

 

Silné bouřky poničily 300 budov. 74 tisíc domácností bylo bez elektřiny.

 

 

vrl, Karolína Tomašková TN.cz