Chovatelství

Chov králíků v Česku je v ohrožení, Evropský parlament řeší kotce

Petr Brzek
Petr Brzek
19.6. 2021 21:14
Téma:

Chov králíků v Česku je v ohrožení. Evropský parlament žádá zákaz klecových chovů nejen slepic, ale i ostatních hospodářských zvířat. Úředníci teď budou muset řešit, jestli králíkárna je, nebo není klecový chov.

Podomácku stlučené králíkárny pojmou například u chovatele v Holicích až 200 králíků. Chovatel z Opatovic nad Labem má zase speciální bedny. Teď hrozí, že tyhle příbytky skončí v muzeu.


Chov ušáků je obrovskou tradicí. Čeští králíkáři úspěchy měří na výstavách a chlubí se i bizarními šlechtitelskými anomáliemi. Nezřídka pak bývá králík na vesnicích nejčastěji konzumované maso. Jenže teď hrozí, že s králíkárnami zatočí Evropská unie. Ve hře je zákaz klecových chovů i pro hospodářská zvířata.

 

 

Patrně se svede boj o význam slova, zda kotec je, či není klec. Jak ta legislativa bude vypadat, není jasné. "Kdyby se to mělo týkat kotců, tak budu prosazovat výjimku,“ řekl europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

 

Češi ale možná na Unii vyzrají. "Jedná se o rezoluci, která vznikla kvůli klecovým chovům hospodářských zvířat. Králík ale není uznaný v České republice jako hospodářské zvíře," vysvětlil předseda Českého svazu chovatelů Ondřej Matouš.

 


Není to jediný nápad, který se dočkal kritiky. Unie chtěla zakázat olůvka rybářům nebo měnila názvy výrobků, protože prý byly kvůli složení zavádějící. Pomazánkovému máslu se teď říká tradiční pomazánkové. A nelíbilo se ani sousloví vegetariánský burger. Úředníci přišli s doporučením, že tohle jídlo by se mohlo jmenovat kotouč nebo deska.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

jh TN.cz