Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.6. 2016 21:38
spor o policii

Válka v koalici: Zítra mohu být premiér já, hrozil Babiš na radě

Zdroj: TV Nova

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dnes na tiskové konferenci oznámil, že podepsal kritizovanou policejní reformu. Hnutí ANO už dříve avizovalo, že pokud k podpisu dojde, jedná se o porušení koaliční dohody a ANO ji vypoví.

Dlouho diskutovaná reorganizace policie, která vyvolala ve vládní koalici bouřlivé roztržky, začne platit od 1. srpna. Ministr financí Andrej Babiš již dříve uvedl, že pokud ministr vnitra Milan Chovanec reorganizaci podepíše, bude žádat jeho rezignaci.

 

Díky stupňujícímu se tlaku také hnutí ANO avizovalo, že je podepsání důvodem k vypovězení koaliční smlouvy. Vypovězení musí schválit předsednictvo a neznamená odchod z vlády, v té chce hnutí zůstat a plnit program, uvedl dále Babiš.

 

"Jsem přesvědčen, že jsme neporušili koaliční smlouvu," prohlásil Chovanec na tiskové konferenci. Ministr vnitra také uvedl, že podepsal reformu policie po dohodě s premiérem Sobotkou. Podle Chovance byl Sobotka s jeho kroky obeznámen, uvedla ČTK.

 

 

Hnutí ANO se podle Chovance snaží zastavit změnu za pomocí svých médií, čímž poukázal na to, že do koncernu ministra financí Babiše Agrofert patří i mediální skupina Mafra. "Policie se nikdy nestane divizí Agrofertu," řekl ministr vnitra.

 

 

Chovanec také komentoval úterní jednání bezpečnostní rady, na kterém se prý účastníci překřikovali. "Bezpečnostní rada státu, kdy na suché konstatování premiéra 'pane ministře, tu bezpečnostní radu řídím já, jsem premiér' je odpověď 'zítra jím mohu být já'... Nezlobte se na mě, nezdá se mi, že by hnutí ANO hledalo dohodu," poznamenal.

 

Hnutí ANO v reakci na podpis reorganizace svolalo výjimečnou schůzku, na které se budou řešit další kroky hnutí. Hrozí, že dojde k vypovězení koaliční smlouvy.

 

"Mě to vyrazilo dech, když jsem se to dozvěděl," uvedl při příchodu na jednání ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) ke kroku ministra vnitra. Problém podle něj je, že tím nastala nevratná změna. "Bojím se, že už se to nepovede napravit a od policie odejdou elitní policisté," dodal.

 

"Koaliční dohodovací řízení ohledně sporné reorganizace policie ještě neskončilo, ministr vnitra Milan Chovanec tedy neměl podle koaliční smlouvy změny podepsat," sdělil ČTK  Pelikán. Dohodovací schůzka se na žádost hnutí ANO konala ve středu ráno.

 

Ministr vnitra svým podpisem reorganizace policie přebírá politickou odpovědnost za její výsledky a dopady, zejména co se týče závažných korupčních kauz. V prohlášení zaslaném médiím to uvedla KDU-ČSL. Protikorupční složky nesmějí být paralyzovány, či snad dokonce podřízeny politickému dohledu, stojí v prohlášení koaliční strany.

 

O vzniku Národní centrály proti organizovanému zločinu se uvažuje dlouhodobě. Nyní jsou pro sloučení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a protikorupční policie ideální podmínky, řekl ve středu novinářům policejní prezident Tomáš Tuhý k připravovaným změnám, které vyvolaly koaliční krizi.

 

Centrála by měla začít fungovat od 1. srpna, policisté tam budou působit ve stejných týmech jako dosud, takže reorganizace nemůže zasáhnout do živých kauz.

 

Podle Tuhého budou mít změny u policie tři fáze. Nejprve se vytvoří národní centrála, kde vzniknou čtyři jednotlivé sekce - zaměří se na organizovaný zločin, terorismus, kyberkriminalitu a hospodářskou kriminalitu s korupcí. Do těchto sekcí se podle Tuhého začlení odbory, které fungují nyní. "Řídit je budou současní vedoucí," podotkl policejní prezident. Současně podle něj bude vyhlášeno výběrové řízení na šéfa centrály.

 

 

Pak se podle Tuhého teprve začne tvořit vnitřní organizace centrály, kde kromě šéfa budou tři náměstci. Až se struktury centrály vybudují, tak začne fungovat Národní kriminální úřad, což by podle Tuhého mělo být v roce 2019 nebo 2020.

 

Tuhý na tiskové konferenci doplnil, že se o vzniku Národního kriminálního úřadu začalo hovořit v roce 2008, debata pokračovala v roce 2011. V roce 2012 pak padlo rozhodnutí, že vznikne, až pro to budou příhodné podmínky. To se podle Tuhého stalo nyní.

 

Zopakoval, že podobně fungují policejní sbory v jiných státech. Cílem sloučení útvarů je efektivnější boj proti kriminalitě, zdůraznil Tuhý.

klma tn.cz / ČTK
Reklama