dojemné gesto ptačí chřipka

Chovatelé přišli o holuby: Lidé jim nabízejí mláďata šampionů!

Téma:

Osud dvou chovatelů holubů, kterým veterináři kvůli ptačí chřipce omylem pozabíjeli celé chovy, má nečekané pokračování. Jejich kolegové se rozhodli, že jim pomohou začít znovu. A v sobotu vyhlásili historicky první sbírku poštovních holubů v České republice.

Holubům se věnovali už od dětství, dokázali vychovat šampiony, kteří vyhrávali soutěže a nakonec jim zůstal jen prázdný holubník.

 

Chovatelé uposlechli výzvy veterinářů a své chovy nechali vybít. Dvě hodiny poté se ukázalo, že poštovní holubi mají výjimku, protože se nemají, jak nakazit.  "Probrečel jsem to v kotelně," řekl novinářům zdrcený chovatel Josef Mach.

 

Ptáci měli pro ně nevyčíslitelnou hodnotu - chovatelé přes padesát let vybírali ta nejvhodnější mláďata, znovu je množili a vyšlechtili tak skutečné šampiony. Teď jim za ně stát nabízí jako náhradu pár stovek. To zvedlo ze židle i prezidenta svazu holubářů.

 

 

"Ten holub není slepice, aby jim zaplatili hodnotu masa," řekl prezident Svazu chovatelů poštovních holubů Jaroslav Novotný.

 

Jen pro představu - cena jednoho poštovního holuba šampiona se pohybuje v Česku kolem 50 tisíc korun a v zahraničí klidně přes milion. Není divu, že senioři, kteří přišli o celoživotní dílo, chtějí pověsit milovaný koníček na hřebík.

 

Jejich kolegové jim ale chtějí dát znovu chuť do života a nabídli pomoc. Vyhlásili mezi sebou historicky první sbírku poštovních holubů. Chovatelé nabízejí mláďata svých největších šampionů. "Dostanou to nejlepší, co je na Moravě, protože nás to citově zasáhlo," prohlásil Novotný. Chovatelé, kteří se chtějí do sbírky zapojit, mohou kontaktovat přímo prezidenta svazu.

Josef Svoboda/ lud TN.cz