domácí mazlíčci

Chovatelé zvířat mají zdravější srdce, nejlépe jsou na tom pejskaři

Hraní se psem
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Domácí mazlíčci nám přináší nejen radost a potěšení, ale také prospívají našemu zdraví. Podle výsledků brněnské studie mají chovatelé nižší riziko onemocnění srdce a cév, zdravotně nejlépe jsou na tom pak majitelé psů.

Výzkum prováděla Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně v rámci projektu Kardiovize Brno 2030 a podíleli se na něm i američtí a italští vědci. Z jejich studie vyplývá, že venčení zvířat snižuje riziko srdečně-cévních onemocnění. Proto jsou na tom nejlépe právě pejskaři.

 

"Srovnávali jsme rizikové faktory kardiovaskulárních chorob a takzvané metriky kardiovaskulárního zdraví, jako je například BMI, zdravá strava, úroveň fyzické aktivity, kouření, krevní tlak, glukóza či cholesterol, mezi majiteli psů, majiteli ostatních domácích mazlíčků, a lidí, kteří nemají žádné zvíře," uvedl Manlio Vicigueara, který se na výzkumu podílel.

 

A pejskaři z výzkumu vyšli jednoznačně nejlépe. Ukázalo se, že se častěji věnují fyzickým aktivitám, které jsou nedílnou součástí prevence onemocnění srdce.

 

"Potřeba pohybu je zdůrazňovaná jako prevence různých civilizačních onemocnění, ať již prevence cukrovky, obezity, vysokého krevního tlaku nebo také duševního zdraví. Studie našeho týmu opět dokazují, že je fyzická aktivita je opravdu důležitá," napsal ředitel nemocnice Martin Pavlík.

 

 

Češi jsou národem pejskařů - téměř čtvrtina z nich vlastní psa. Pokud i vy máte doma čtyřnohého parťáka, dopřejte mu pořádné procházky. Prospějete tím jemu, i svému zdraví.

sei TN.cz