zemřelo i dítě

Chřipka je za námi, tvrdí hygienici. TADY s ní však ještě bojují

Nemoc ilustrační
Zdroj: Profimedia
Téma:

Epidemie chřipky skončila. Nakažlivá nemoc se nyní vyskytuje už pouze na několika místech v Česku. Informovala o tom Hlavní hygienička České republiky. Aktuálně je podle Státního zdravotního ústavu 1138 nemocných na sto tisíc obyvatel.

Se začátkem března po několika týdnech konečně odezněla plošná chřipková epidemie v České republice. Počet pacientů nakažených chřipkou klesá. V desátém kalendářním týdnu je celková nemocnost akutními infekcemi dýchacích cest včetně chřipky 1138 nemocných na sto tisíc obyvatel. Při porovnání s minulým týdnem to představuje pokles o 13,5 %.

 

"Nejnovější údaje ukazují, že počet pacientů s chřipkou i nadále klesá a plošná epidemie chřipky v ČR již odezněla. Epidemická ohniska jsou již pouze lokálního charakteru,“ uvedla Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

 

Státní zdravotní ústav však ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi počet výskytů sleduje i nadále. Situace v Evropě odpovídá předpokladům pro tuto roční dobu. I v ostatních evropských zemích počet pacientů s chřipkou klesá a většinou přetrvávají už jen místní výskyty onemocnění.

 

 

Jedním z regionů, kde však s chřipkou stále ještě bojují, je Moravskoslezský kraj. Ve věkové kategorii lidí starších 60 let došlo k 36% nárůstu. V ostatních kategoriích má nemoc naštěstí sestupnou tendenci. "Nejvyšší počty nemocných přetrvávají stále v okrese Opava, kdy onemocnělo celkem 1825 osob na 100 000 obyvatel,“ uvedla Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje.

 

Roste i počet závažných případů onemocnění chřipkou, kdy pacienti končí v nemocnici na ARO. "Na území kraje bylo zaznamenáno 17 závažných případů chřipky, z toho 3 úmrtí," uvádějí hygienici. Devět ze sedmnácti hospitalizovaných lidí mělo přes šedesát let.

 

Na chřipku podle hygieniků zemřelo i jedno malé dítě. Podle moravskoslezské Krajské hygienické stanice byl zesnulý pacient mladší pěti let. "Všechny osoby měly řadu závažných chronických onemocnění," sdělili hygienici.

 

 

"I nadále platí doporučení pokud možno se vyhýbat větším uskupením lidí a ve zvýšené míře dbát na dodržování základních hygienických pravidel, tedy kýchat do kapesníku a pravidelně si mýt ruce i po cestě hromadnou dopravou. Pokud už jste nemocní, chovejte se zodpovědně, infekci nepodceňujte a nešiřte dál. Je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu dále šířit," upozorňuje Gottvaldová.

mj TN.cz