Proočkovanost je nízká

Zdrcující statistika: Chřipka v Česku zabila nejvíce lidí za pět let

Chřipka - úmrtí
Zdroj: Getty Images
Téma:

Letošní chřipková sezóna byla vůbec nejtragičtější za posledních pět let. Na tuto běžnou - ovšem zákeřnou nemoc - zemřelo 190 lidí. Vychází to z dat Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační onemocnění.

Přestože chřipce letos podlehlo méně lidí než vloni, je počet obětí druhý nejvyšší za poslední roky. "Podle evidovaných údajů následkům onemocnění letos podlehlo 190 pacientů. Toto číslo se ovšem vztahuje jen k těm pacientům, kteří byli pro závažný průběh chřipky hospitalizováni na oddělení ARO nebo JIP," říká Martina Havlíčková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění.


Skutečný počet úmrtí je však podle odborníků mnohem vyšší, protože přibližně 2 % všech úmrtí – což v České republice představuje téměř 2 000 osob ročně – lze považovat za úmrtí v souvislosti s chřipkou. První hlášení o nemocných chřipkou se začala objevovat již koncem října loňského roku, vrchol epidemické sezóny nastal v polovině února. Od té doby počet nemocných pozvolna klesal.

 

Anketa

Jste očkovaní proti chřipce?

Hlasovalo 569 lidí.


Odborníci proto volají po větší proočkovanosti proti chřipce. Světová zdravotnická organizace doporučuje až 30% proočkovanost obyvatel, u rizikových skupin jako jsou senioři nebo dlouhodobě nemocní dokonce až 75%.

 

V České republice je však navzdory těmto doporučením proočkovanost populace proti chřipce nízká. Tím se naprosto vymykáme trendům nejen v rámci Evropy, ale i ve světě, kde naopak proočkovanost proti chřipce stoupá. Například v Kanadě nebo USA je distribuováno ročně až 330 dávek očkovacích vakcín proti chřipce na 1000 obyvatel. U nás je tato spotřeba pouze kolem 40-70 protichřipkových vakcín na 1000 obyvatel.

 


"Vakcíny proti chřipce se připravují každý rok znovu pro následující sezónu. Cirkulující chřipkové viry se totiž každou sezónu mění. Proto Světová zdravotnická organizace každý rok aktualizuje složení vakcíny tak, aby co nejvíce odpovídalo virům kolujícím danou sezónu v populaci," upřesňuje MUDr. Havlíčková.

 

V Česku se už používají i moderní tetravalentní vakcíny, které poskytují očkovaným širší ochranu proti čtyřem cirkulujícím kmenům chřipky, dvěma kmenům A a dvěma kmenům B, což by ve svém důsledku mělo zvýšit celkovou účinnost chřipkové vakcíny.


Chřipka je celoroční onemocnění, přesto se nejvíce objevuje právě v zimních měsících. Nákaza se přenáší vzduchem kapénkovou infekcí, možný je i přenos kontaminovanými předměty. Chřipkové viry jsou velice odolné, nejlépe se jim daří při nižších teplotách a vyšší vlhkosti, kde přežijí i několik týdnů. K šíření chřipky v zimním období kromě počasí přispívá i to, že se lidé více zdržují v uzavřených prostorách s méně častým větráním.

 


Nemoc každoročně postihne 10 až 15 % světové populace a způsobuje celosvětově úmrtí stovek tisíců osob, a to i v zemích s vyspělým zdravotnictvím. Nejvíce ohrožuje lidi starší 65 let, malé děti, těhotné ženy a chronicky nemocné různého věku.

 

Únorová reportáž TV Nova o chřipkové epidemii:

 

nor TN.cz