Názorná grafika

Chřipka, nebo Covid-19? Napoví velké SROVNÁNÍ příznaků obou nemocí!

Srovnání onemocnění
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
17.10. 2020 11:23
Téma:

Podzimní a zimní měsíce jsou tradičně sezónou nachlazení, chřipek a dalších respiračních chorob. Letos ovšem do tohoto pomyslného virového "koktejlu" přibyl ještě koronavirus. Dá se podle příznaků Covid-19 vůbec od chřipky odlišit?

Na tuto otázku se snaží odpovědět grafika vyrobená ministerstvem zdravotnictví, kterou na svém twitterovém účtu v pátek sdílel Státní ústav pro kontrolu léčiv.

 

Obrázek přehledně ukazuje, jak se nejčastěji projevuje chřipka a jak Covid-19, jehož epidemie v poslední době cloumá Českem. "Covid-19 je nakažlivé onemocnění způsobené novým koronavirem. Inkubační doba je 2 až 14 dnů, nejčastěji 5 až 6 dnů. Vyvolává především onemocnění dýchacího a trávicího ústrojí," píše se v záhlaví grafiky.

 

Jako nejčastější příznaky Covid-19 ministerstvo uvádí zvýšenou teplotu, horečku, suchý kašel a únavu, častými příznaky jsou potíže s dýcháním, bolesti hlavy, krku, kloubů a svalů, zánět spojivek, ztráta chuti a čichu, svědivá vyrážka a takzvané covidové prsty. Mezi méně časté symptomy odborníci počítají průjem, závratě a rýmu.

 

Srovnávací grafika symptomů:

 

 

Závažnými projevy nemoci pak mohou být závažná dušnost, bolest a tlak na hrudi, ztráta řeči a pohyblivosti, zmatenost, vykašlávání krve a selhávání ledvin.

 

Inkubační doba chřipky je oproti Covid-19 výrazně kratší, jen v rozmezí od jednoho do tří dnů. "Začíná náhle z plného zdraví horečkou, zimnicí, bolestí svalů a kloubů, později se přidává suchý dráždivý kašel," vypočítává resort zdravotnictví.

 

Nejčastějšími příznaky chřipky jsou horečka, zimnice, únava, suchý kašel, bolest hlavy, schvácenost, bolest svalů a bolest kloubů. Mezi časté symptomy spadá bolest v krku, rýma, nechutenství, bolestivý pohyb očí nebo bolest usazená za nimi. Méně častý je pak průjem, závratě a zvracení. A stejně jako při onemocnění Covid-19 mohou pacienti bojovat s bolestí a tlakem na hrudi a závažnou dušností.

 

 

Ze srovnání symptomů obou nemocí vyplývá, že řada z nich je společných. Na to poukazuje i Státní ústav pro kontrolu léčiv. "Chřipka a Covid-19 mají mnoho společných příznaků, například horečku, únavu nebo suchý kašel. Specifickým znakem nákazy koronavirem je ztráta chuti a čichu. Zpravidla se u něj neobjevuje rýma, což je naopak velmi častý příznak chřipky," vypichuje ústav.

 

Lidé s Covid-19 také podle srovnání netrpí nechutenstvím, zimnicí nebo zvracením - to jsou problémy specifické pro pacienty s chřipkou.

 

Že může být na první pohled velmi těžké odlišit od sebe chřipku a Covid-19, řekli nedávno pro TN.cz také oslovení lékaři. Jejich rady a tipy najdete v tomto článku.

 

Zájem o očkování proti chřipce kvůli koronaviru stoupl. Více v reportáži:

 

TN.cz