Na prahu epidemie

Chřipka už v Česku zabíjela! Pacientů přibývá, už zavírají školy

Téma:

V Česku stále přibývá lidí nakažených chřipkovým virem, oproti minulému týdnu o 25 %. Podle lékařů jsme na prahu epidemie, sedm lidí už nemoci podlehlo.

Na 100 tisíc obyvatel bylo v uplynulém týdnu v Česku průměrně 1447 nemocných respirační infekcí, ke které patří i chřipka. Informovala o tom Krajská hygienická stanice (KHS) v Liberci. Nejvíce pacientů je podle dostupných údajů v Jihomoravském kraji - 1753 na 100 tisíc obyvatel.

 

Ještě více nemocných je na Opavsku, kde jich na 100 tisíc obyvatel připadá už 2591. Nejvíce pacientů evidují lékaři celorepublikově ve věkové skupině dětí do pěti let a mezi seniory. Právě tyto kategorie patří k nejohroženějším.

 

Od začátku chřipkové sezóny podlehlo nákaze už sedm lidí, dva z nich pocházeli ze Středočeského kraje. Kvůli vysoké nemocnosti už musely být uzavřeny mateřská škola Budeničky a základní škola Černuc v okrese Kladno.

 

 

Lékaři každoročně před nástupem chřipky upozorňují rizikové skupiny na možnost očkování. S ním se pojí několik mýtů, které se odborníci snaží dlouhodobě vyvrátit - například že vakcína může chřipku způsobit, nebo že je určena jen pro starší ročníky.

 

V současnosti doporučují experti vyhýbat se místům, kde se pohybuje více lidí. Při kýchání nebo kašlání byste si měli zakrýt ústa, pečlivě si mýt ruce a případně také dezinfikovat - především po návštěvě obchodů nebo jízdě MHD.

epa TN.cz