další onemocnění

Chřipka zůstává ve stínu covidu-19. Letos se nepotvrdil jediný případ

Klára Pospíšilová
Klára Pospíšilová
11.1. 2021 20:15
Téma:

Česko každoročně s příchodem nového roku zažívá nástup epidemie chřipky. Letos ale podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) zatím laboratoře nepotvrdily jediný případ nákazy. Něco takového se nestalo desítky let. Podle epidemiologů je to hlavně díky mimořádným opatřením spojeným s pandemií koronaviru.

Každoročně touto dobou praskají čekárny u praktických lékařů ve švech. Kvůli chřipce anebo nachlazení v minulé sezóně vyhledalo lékaře přes milion Čechů. Necelých 300 muselo být hospitalizováno na jednotkách intenzivní péče a 58 z nich zemřelo. Letos je všechno jinak.


"V České republice zatím ze spolupracujících laboratoří nemáme záchyt viru chřipky hlášený,“ tvrdí lékař a epidemiolog SZÚ Jan Kynčl.


"Je to z důvodu toho, že se dodržují jakási karanténní opatření. Lidé nosí roušky, mnohem méně se shromažďují,“ myslí si praktický lékař Cyril Mucha.

 


Za menším výskytem chřipky podle odborníků stojí i změna v chování lidí. Pokud mají třeba teplotu anebo je bolí celé tělo, nechají se otestovat na koronavirus. Pokud jsou negativní, vyleží se doma a k lékaři už nejdou. "Máme podstatně méně dat o výskytu respiračních nákaz. Všichni se soustředí na covid,“ doplnil Kynčl.


Oproti chřipce se letos Čechům nevyhnulo nachlazení. To přichází se studenějším počasím. Příznaky jsou mírnější než u chřipky. "Byl jsem nachlazený. Jenom mi ale teklo z nosu, to je všechno,“ popsal jeden z oslovených lidí.


Podle epidemiologů sezónu chřipky nezaznamenaly ani státy na jižní polokouli. Ty běžně mají epidemii v době, kdy u nás je léto.

 

K vymizení chřipky se vyjádřil také imunolog Václav Hořejší:

 

ls TN.cz