Chřipka útočí

Chřipková epidemie udeřila plnou silou! Nejhůř je na tom Morava

Petr Zapletal
Petr Zapletal
Publikováno 3. 2. 2020
Téma:

Epidemie chřipky, která už zasáhla polovinu krajů, dál sílí. Asi vůbec nejhorší situace je na východě a severu Moravy. Řada nemocnic v Česku zakázala, nebo alespoň částečně omezila návštěvy.

Zlínský kraj, stejně jako Moravskoslezský, Jihočeský nebo Plzeňský, už zasáhla epidemie respiračních onemocnění naplno. Od pondělního rána tak platí zákaz návštěv v mnoha zařízeních pro seniory. Bez návštěv se musejí obejít třeba klienti zlínského domova pro seniory na Burešově, stejně jsou na tom v nedalekém Lukově nebo Loučce."Závažné průběhy a komplikace hrozí hlavně osobám nad 65 let a osobám s chronickým onemocněním srdce, cév, plic, onemocněním diabetem a ledvin," řekla Jana Hošková z protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Zlínského kraje.

 

 

Napříč celou Českou republikou přibývá i nemocnic, které zakazují návštěvy. Za svými příbuznými už nemohou například lidé v Prostějově, částečně návštěvy omezila i olomoucká fakultní nemocnice, nově se to týká i nemocnic na východě Moravy.

 

"Je to s ohledem na bezpečí našich pacientů, kteří jsou hospitalizovaní v jednotlivých nemocnicích. Zavlečení infekce zvenčí by pro ně mohlo znamenat výrazné komplikace," vysvětluje mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.

 

 

Chřipková epidemie už zasáhla prakticky celou Evropu, částečně by ji v některých krajích u nás mohly zmírnit jarní prázdniny.

 

"Je vhodné nechodit tam, kde se shromažďuje velké množství lidí, jako jsou kina, divadla, hromadná doprava. Důležité je také dostatečné mytí rukou, protože i tímto způsobem je možné chřipku přenést," dodává Hošková.

TN.cz