virové onemocnění

Chřipková sezóna se blíží. Je ideální čas na očkování, doporučují odborníci

Nemoc ilustrační
Zdroj: Profimedia
Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 18. 11. 2019
Téma:

Zima se blíží a s ní také chřipková sezóna, nejrizikovější období začíná v prosincem. Podle odborníků je do té doby ideální podstoupit preventivní vakcinaci. Na očkování by měli myslet zejména chronicky nemocní lidé, nákaza chřipkou pro ně představuje vyšší riziko komplikací a ohrožení na životě.

Horečka, bolest svalů, kloubů, hlavy a hrdla, kašel a rýma. Tím vším se může obvykle projevovat chřipkové onemocnění, které je přenášené kapénkami a kontaminovanými předměty, jako je například i klika u dveří.

 

Chřipka není žádné banální onemocnění. "Vysoká závažnost onemocnění chřipkou je dána jednak tím, že se vyskytuje v každoročních epidemiích a vede proto k pracovní neschopnosti obrovského množství lidí, a jednak tím, že může mít velmi závažný průběh včetně smrtelného, a to i u jinak zdravých osob," říká MUDr. Aleš Ducháček z ambulance Synlab. Onemocnění chřipkou může vyvolat těžký zápal plic, zánět srdečního svalu nebo zánět mozku. Nejúčinnější prevencí je očkování.

 

Očkovat se je vhodné ještě před hlavní chřipkovou sezónou, která obvykle začíná v prosinci. Na vakcinaci ale není pozdě ani během sezóny. Efekt obvykle vydrží rok, chřipkový virus se totiž vyskytuje každý rok v trochu jiném podtypu, složení vakcín se proto musí pravidelně upravovat.

 

Osobám starším 65 let proplácí vakcínu zdravotní pojišťovny. Dále ji hradí lidem s chronickým onemocněním dýchacího systému, srdce, cév, ledvin, jater, imunitního systému nebo osobám trpícím cukrovkou. Odborníci ji doporučují i ostatním, zejména těm, kteří jsou v kontaktu s lidmi z rizikové skupiny.

 

 

"Z hlediska běžné prevence je důležité dodržovat obecné zásady hygieny, mýt si často ruce, zejména před jídlem, a v době epidemie se, pokud možno, vyhnout místům s vyšší koncentrací osob. Důležité je také podporovat imunitu, a to dostatkem pohybu, zdravým stravováním a odpočinkem," radí MUDr. Aleš Ducháček. Nemocné osoby by neměly chodit ven, aby dále nešířily nákazu.

TN.cz