zakázané suvenýry

Chtěl si vzít písek z pláže, zaplatí 26 tisíc. S čím od moře nesmíme?

Mušle
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Pokutu v přepočtu více než 26 tisíc korun dostal Brit, který si chtěl odvést ze Sardinie plastovou lahev naplněnou pískem z pláže. Na ostrově je to totiž kvůli ochraně životního prostředí zakázáno. Můžete mít ale problémy i s jinými suvenýry, které si budete chtít z dovolené přivézt.

Na Sardinii bojovali s turisty, kteří pomalu ale jistě drancovali tamní přírodu, několik let. V loňském roce se konečně dočkali – v srpnu začal platit zákon, ve kterém je uvedeno, že kdo si vezme, ponechá nebo prodává i malé množství písku z pláží bez povolení, bude pokutován 500 až 3000 eury (asi 13 až 77 tisíc korun).

 

Naposledy na vlastní kůži tento zákaz pocítil turista z Británie, který si chtěl odvést plnou plastovou lahev písku z pláže u města Olbia na severovýchodě ostrova. V loňském roce úřady zabavily turistům kolem pěti tun písku.

 

Podobné zákazy platí po celém světě, z dovolené si totiž nemůžete dovézt, cokoli si zamanete. Úmluva CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin chrání více než 33 tisíc druhů. Nejde přitom jen o živé organismy, ale i jejich části a výrobky z nich.

 

V tabulce si přečtěte, co je z různých koutů světa zakázáno vozit bez povolení:

 

Pokud byste si i tak chtěli některý ze zakázaných suvenýrů domů vzít, budete si muset opatřit vývozní povolení země, ze které cestujete, a zároveň dovozní povolení České republiky.

 

 

Jak při dovozu suvenýrů správně postupovat a jak získat povolení, si poslechněte v rozhovoru:

Související témata:
mom TN.cz