Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

nefér praktiky

Lidé se registrovali na seznamce, z účtů jim zmizelo přes 14 milionů

Zoufalý člověk u počítače
Zdroj: profimedia.cz
Ilustrační foto

Hledáte partnera prostřednictvím internetu? Může vás to vyjít pěkně draho. Až 400 stížností měsíčně na nepoctivé online seznamky řeší spotřebitelská organizace dTest. Nepoctivé seznamky si tak přišly na miliony korun.

Velké překvapení při prohlížení bankovního výpisu čekalo na ženu, která si chtěla vyzkoušet jednu internetovou seznamku. Z účtu jí zmizelo 2247 korun kvůli automatickému prodloužení členství o tři měsíce. Zkušební měsíční období si přitom objednala jen za 149 korun.


Vůbec si přitom nepamatovala, že by nějaké automatické prodlužování odsouhlasila. Účet navíc nešlo zrušit. Jedinou možností, jak se vyvázat, bylo zaslání výpovědi prostřednictvím faxu.


Není však jedinou. Mnoho lidí, kteří hledají romantiku v kyberprostoru, se stává obětmi automatického prodloužení členství.

 


Stížností na nepoctivé seznamky výrazně přibývá od roku 2017. “Cílem neseriózních seznamek je získat údaje o platební kartě spotřebitele, aby z jeho účtu mohly neoprávněně strhávat vysoké částky,“ sdělila organizace dTest.


Podle jejího hrubého odhadu si trojice nejzáludnějších seznamek mohla nefér jednáním přijít za posledních asi 5 let až na 14,5 milionu korun.


Velmi obtížné bývá i vyvázání se ze smlouvy. Nepoctivé seznamky často vyžadují zaslání výpovědi faxem či dopisem, i když stáčí jen informace prostřednictvím emailu. Požadavky obvykle také dlouho zpracovávají, takže se stane, že je členství i přes zaslaný požadavek opět prodlouženo.

 


Nejlepší obranou je detailní prověření seznamky. Po případné zkušební registraci je výpověď řešit zavčasu, nejlépe do 14 dnů od přihlášení. Pokud se vám stane, že vám i tak automaticky prodlouží členství, je třeba výpověď opět zaslat a pomůže i zablokování karty.


Veškeré emaily se seznamkou je dobré si ukládat. Je možné využít i takzvaný chargaback, tedy reklamaci karetní transakce u banky. “Spotřebitel velmi pravděpodobně dostane své peníze, ale musí počítat s tím, že společnost po něm bude peníze požadovat zpátky,“ upozornil dTest.
 

Podívejte se na reportáž televize Nova o podvodech na seznamkách:

 

ČTĚTE TAKÉ:

ZLATÉ PRAVIDLO seznamování na internetu. Znáte ho?
Jak uspět na seznamce? Víme, koho muži DOOPRAVDY HLEDAJÍ

rod TN.cz