Dopady pandemie

Chudší nadílka bez mší a zpěvu koled. Česko míří ke smutným Vánocům!

Simona Šimková
Simona Šimková
Aktualizováno 20:13
2.11. 2020 19:43
Téma:

Nad letošními vánočními svátky visí řada otazníků. Pokud vydrží nyní platná nařízení a omezení, jsou ohroženy tradiční půlnoční mše nebo zpěv koled na veřejnosti. Část prodejců stromků se například už stěhuje raději na internet.

Letos si koledy na veřejnosti nezazpíváte. Jejich poslech doma je ale jednou z mála jistot letošních Vánoc. "Na co jsou lidé zvyklí, že si dojdou na Rybovku (vánoční mši), to si myslím že je dost ohrožené," trápí kněze Marka Františka Drábka.

 

A tradiční půlnoční mše? Za stávajících podmínek budou možné pouze v počtu maximálně šesti lidí, kteří budou místo zpěvu mlčet. Někde proto počítají s moderní alternativou a bohoslužby hodlají streamovat.

 

Stejně jako vánoční trhy má letos i oblíbené rozsvěcení stromu v mnoha městech stopku. Každoročně se také lidé hromadí u kádí se šupináči nebo při výběru vánočních stromků. "Prodej vánočních stromečků by neměl být problém," myslí si ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

 

 

Prodejci ale přesto počítají s nejhorším a někteří začali nabízet stromky na internetu. Ve spoustě domácností bude také pod stromečkem nadílka chudší než jindy, protože se kvůli krizi musí šetřit.

 

Kdo už nakupuje, tak převážně online. Internetoví prodejci tak zažívají žně a je možné, že nebudou mít potřebu zavádět slevy. Přepravní služby už teď evidují enormní nárůst zakázek. "Minulý týden to bylo o 50% meziročně více," tvrdí mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

 

Ani oslavy Nového roku nebudou takové, jaké je známe. "Bude zakázáno používat zábavní pyrotechniku u vody, v přírodních parcích, ale také v celé památkové zóně v centru města," varuje pražský radní Petr Hlubuček (STAN). Už teď některá města ruší také tradiční ohňostroje nebo videomapping.

pez TN.cz