Ostudný průšvih

Chyba v přijímačkách bez trestu? Jsme unavení, vzkázal Cermat

Téma:

Skandál kvůli chybě v přijímacích testech na víceletá gymnázia zřejmě skončí bez padání hlav. Podle ředitele Cermatu totiž za chybu může únava zaměstnanců, kteří testy sestavovali. 12 sad přijímacích testů a 6 verzí maturitních má prý na starost jen 5 lidí. Řešením je podle něj najmout více odborníků.

Které slovo obsahuje kořen ze čtyř hlásek? Odborníci přehlédli nebo zapomněli, že ě má vlastně hlásky dvě, a proto kromě zamýšlené správné odpovědi za B je správně i céčko. Cermat nakonec všem, kteří zvolili možnost C, přidal bod. Polepšilo si 721 žáků.

 

Budova Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání má 7 pater, pracuje zde 70 zaměstnanců - ale pouze 5 z nich je zodpovědných za přijímačky z češtiny.

 

"Vnímám na straně našich předmětových koordinátorů, to jsou ti, kteří jsou zodpovědní za přípravu testů a jejich vnitřní kontrolu, jako jednu ze zásadních příčin obrovskou únavu," zastává se podřízených šéf Cermatu Jiří Zíka.

 

Pětice zaměstnanců Cermatu má podle něj za úkol připravit 12 verzí písemek k přijímačkám a 6 k maturitám, ale také přípravu zadání, školení hodnotitelů a koordinaci hodnocení testů.

 

 

Řešením je podle Zíky posílení týmu o další odborníky, kteří by dokázali zachytit třeba i fonetické problémy v testech. Po příčině aktuální chyby se bude pídit i ministr školství.

 

Zisk jediného bodu pomohl prozatím dvěma žákům. Problém s jejich přijetím podle ministra není, školy prý mají rezervu. "V této chvíli máme prověřeno 230 z 234 gymnázií, a můžu říct, že žádný nový případ žáka, který by byl poškozen tím chybným vyhodnocením, se neobjevil," dušuje se ministr Robert Plaga. Zbylé čtyři školy zatím neodpověděly.

pez, Veronika Polášková TN.cz