Za miliardy

Chystá se proměna pražského centra. Projekt navrhla Zaha Hadid

Téma:

Oblast kolem Masarykova nádraží v Praze čeká radikální proměna. Projekt navrhla proslulá architektka Zaha Hadid, která na detailech pracovala až do své smrti. Mají zde vzniknout široké bulváry, restaurace a hlavně administrativní centra.

I Praha se zřejmě bude pyšnit budovou od známé architektky Zahy Hadid. Radikální změna pozemků u Masarykova nádraží je jedním z posledních projektů, na kterém pracovala. Central Business District by měl propojit tři pražské části - Žižkov, Karlín a Nové Město.

 

V zanedbané oblasti vznikne obchodní a administrační centrum. Kromě kancelářských ploch zde vyrostou i obchody, restaurace, široké bulváry a malá náměstí. Kolem staveb chtějí investoři vysadit stromy a o veřejnou zeleň se starat.

 

Součástí projektu bude i rekonstrukce Masarykova nádraží, která bude stát asi 135 milionů korun. Návrh pracuje i s variantou zastřešení kolejiště u nádražní budovy, tu ale musí schválit Správa železniční dopravní cesty. V prostoru by vznikl park.

 

GALERIE: Masarykovo nádraží v Praze - vizualizace

1
/
13
Zdroj: Penta Investments
Masarykovo nádraží v Praze - letecká fotografie - současný stav

 

Architekturu objektů podle firmy Penta, která projekt financuje, inspirovaly kolejnice a na jich jedoucí vlaky. "I další architektonické prvky jsou navrženy tak, aby plně respektovaly stávající zástavbu," poukázala společnost na webových stránkách.

 

 

Nová čtvrť se bude stavět na etapy, první by mohla vzniknout do tří let. Dokončen by měl být projekt o celkové rozloze 90 tisíc metrů čtverečních nejdříve v roce 2023. Podle developerské firmy zde najde práci přibližně 10 tisíc lidí.

epa TN.cz