cestujeme bezpečně

Chystáte se autem na Slovensko? Na toto si dejte pozor!

Cesta do hor
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 5.8. 2019 12:23
Téma:

Slovensko patří jednoznačně k nejoblíbenějším destinacím Čechů. Jelikož jsou to naši sousedé, většina lidí si jako dopravní prostředek zvolí auto. Pokud mezi ně patříte i vy, raději si dopředu zjistěte, za co vám může hrozit pokuta. Na Slovensku také natankujete dráž a musíte mít elektronickou dálniční známku.

V loňském roce se na Slovensko podle ÚAMK vydalo až 615 tisíc Čechů. A letos by to mohlo být podobné. Slovensko totiž patří mezi tři nejoblíbenější destinace, kam se čeští turisté vydávají nejraději. Oblíbené jsou především Zlaté písky nebo Vysoké Tatry. Nejčastěji jezdí Češi autem, vlak nebo autobus si vybere jen 20 % lidí.

 

Na dálnici musíte mít elektronickou dálniční známku. Tu pořídíte na deset dní za 10 euro (tedy 260 korun), měsíční vás vyjde na 14 euro (přes 364 korun) a roční pořídíte za 50 euro (tedy 1300 korun). Pokud máte i přívěs, je pro něj nutné pořídit samostatnou dálniční známku. Vše koupíte na portálu eznamka.sk, v centrále ÚAMK v Praze nebo ve speciálním platebním automatu na dálnici D1.

 

Elektronickou dálniční známku si však můžete pořídit i po nechtěném překročení slovenských hranic. Do 24 hodin (tedy do půlnoci daného dne) můžete částku uhradit třeba z chytrého telefonu. Pokud známku nebudete mít, můžete dostat pokutu ve výši 500 euro (v přepočtu 13 tisíc korun).

 

 

Na Slovensku je dálniční síť dlouhá celkem 486 kilometrů. Nejdelší je trasa Bratislava – Košice, ta má 366 kilometrů. Druhá nejdelší trasa je Bratislava - Nitra – Banská Bystrica. Až do září 2019 je nutné počítat s omezením na dálnici D2 směrem do Maďarska kvůli výstavbě obchvatu Bratislavy.

 

Ceny pohonných hmot se od těch českých moc neliší. Za benzín však zaplatíte v průměru o dvě koruny více. Litr nafty vás pak vyjde o desetník dráž. Vozy, které jezdí na CNG nebo LPG, musejí mít označení mezinárodního symbolu daného alternativního paliva.

 

Oproti nám se může na Slovensku jezdit autem za určitých podmínek i po chodníku. Pokud parkujete, musíte na chodníku nechat volný průchod nejméně 1,5 metru. Užší místo můžete nechat za předpokladu, že je parkování dovoleno dopravní značkou. Pokuta hrozí i za používání antiradarů. Ty jsou na Slovensku zakázané.

 

 

Naši sousedé také plánují do konce roku zvýšit pokuty za některé přestupky. Pokud vás policie chytí při telefonování za volantem, místo 50 euro (1300 korun) zaplatíte až 100 euro (tedy 2600 korun) a ve správním řízení o dalších sto více. Slovenská policie se chce zaměřit i na špatné tvoření záchranné uličky pro sanitky nebo na jízdu v závěsu za sanitkou. Za to plánují dát pokutu ve výši 300 euro (v přepočtu 7800 korun).

TN.cz