Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.7. 2018 13:14
Dejte si pozor

Chystáte se do zahraničí? Nezapomeňte na léky a očkování!

Zdroj: TV Nova

Tisíce Čechů si letos užijí dovolenou v zahraničí. Čekat tam na ně ale může skryté nebezpečí. V Egyptě se mu říká tutanchamonova pomsta a má podobu horečky, zimnice a těžkých chvil strávených na toaletě. Jak se exotickým nemocem vyhnout?

Krásné pláže, sluníčko a božský klid. Takhle si řada lidí představuje ideální dovolenou. Ta se ale během chvíle může změnit v noční můru.

 

"Všechny exotické země jsou pro Čechy rizikové, ať už je to severní Afrika anebo dálný východ, asijské země," říká Jan Papež, mluvčí Asociace cestovních kanceláří.

 

Co by tedy měli lidé dělat, aby co nejlépe ochránili své zdraví? "Nechat se oočkovat proti těm chorobám u kterých očkování existuje. Jako příklad bych uvedla choleru, břišní tyfus a virovou hepatitidu A," uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Jarmila Rážová.

 

 

Lidé by také neměli zapomínat na dodržování základních hygienických pravidel - tedy mýt si ruce, aby se dalo předejít případné kontaminaci.

 

Stejně tak jako v Česku, i v zahraničí byste si měli například ovoce umýt předtím než ho sníte. Ale ne vodou kohoutkovou, ale tou balenou. Nepijte ani pití z čerstvého ovoce, které se prodává na ulici. 

 

 

Pokud se v zahraničí přece jenom nevyhnete zdravotním problémům, zachrání vás lékárnička. Ta by měla vždy obsahovat náplasti, dezinfekci, léky proti bolesti a hlavně také prášky proti průjmovým onemocněním.

 

Vyhnout byste se měli také ledu v pití, právě ten obsahuje nejvíc bakterií, které vás mohou pořádně prohnat.

nor TN.cz