Bezpečná domácnost

Chytré kukátko prozradí, kdo stojí před dveřmi, i když nejste doma

Dveřní kukátko
Zdroj: Profimedia

Pošťák, údržbář, sousedka, návštěva nebo děti, které si zapomněly klíče. U vašich dveří může zazvonit kdokoliv a nikdy přesně nevíte, kdo to právě je. Ale můžete to vědět. Chytré kukátko vám to prozradí.

S chytrým kukátkem a chytrým telefonem můžete vědět víc než ostatní. Prozradí vám, kdo stojí před dveřmi, a můžete se rozhodnout, zda půjdete otevřít. Kukátko se záznamovým zařízením může pořídit fotografii osoby, která je před vaším prahem a zaslat vám ji na mobilní telefon. Lepší modely mohou zaznamenat i video (včetně zvuku), případně přenášet obraz přímo na displej vašeho mobilního telefonu.

 

 

Chytrých kukátek je na trhu celá řada, můžete je pořídit přibližně za 2000 – 7000 korun. Všechny jsou vybaveny kamerou, některé i s funkcí nočního vidění. Mohou být vybaveny paměťovou kartou, na kterou se ukládají pořízené snímky nebo krátká videa, doplňkovým displejem, který si může prohlédnout i malé dítě (nemusí si nosit stoličku, aby se podívalo běžným kukátkem) a otřesovým čidlem (funguje při bouchání na dveře, pokud zrovna nejde zvonek).  

 

Dražší modely podporují provoz s vloženou SIM kartou a pošlou vám SMS, že někdo zvonil u dveří, nebo MMS i s obrázkem osoby. Řada modelů může být vybavena i detektorem pohybu a pak dokáže zachytit každého, kdo kolem vašich dveří jen projde.  Záznamová zařízení zpravidla umožňují přenos dat do připojeného telefonu nebo počítače.

 

 

Chytré kukátko vám může sloužit tak dlouho, dokud mu nedojdou baterie nebo dobíjecí akumulátor. Doba provozu se většinou pohybuje v rozmezí 30 až 90  dnů na jedno nabití. Před instalací byste měli mít na paměti, že se na kukátko vztahují stejná pravidla jako na běžné kamerové systémy nebo fotopasti.

 

Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů musí každý, kdo se rozhodne provozovat takové zařízení, respektovat základní principy ochrany soukromí a osobní údaje může zpracovávat jen za podmínek, které stanoví zákon. Před instalací na společné chodbě byste si pro jistotu měly vyžádat i souhlas osob, které chodbu běžně užívají.

TN.CZ / vac