archiv CIA

Československo mělo atomové dělo! CIA zveřejnila tajný archiv

Atomový výbuch
Zdroj: Oficiální zdroj
Atomový výbuch
Téma:

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) zveřejnila na internetu kolem 13 milionů stránek odtajněných dokumentů, které byly až dosud přístupné pouze ze čtyř centrálních počítačů v Marylandu. Československá armáda podle těchto dokumentů například disponovala polním atomovým dělem, které v Košicích také tajně otestovala.

Dokumenty byly zveřejněny po dlouhé snaze neziskové organizace MuckRock, která vedla se CIA soudní spor. Archiv byl technicky přístupný, ale pouze ve velmi omezeném měřítku. To se teď ale změnilo a archiv o téměř 800 tisíc dokumentech a 13 miliónech stránkách je přístupný na internetu.

 

Nejedná se o žádný výběr, jde o všechny záznamy přibližně od vzniku agentury až do 90. let, nicméně i tak došlo k jejich lehké editaci, aby nebyla ohrožena národní bezpečnost.

 

Archiv obsahuje také celou řadu informací o Československu, jednou takovou informací je, že československá armáda měla k dispozici polní atomové dělo. "Československá armáda má nyní, pouze po krátkou dobu, k dispozici atomovou polní zbraň. Podle zpráv jde o zbraň středního kalibru, která je menší než americké atomové zbraně umístěné v Německu," stojí v dokumentu z 8. března 1954. Podle dokumentů se posádka, která sídlila v Košicích, učila dělo používat v Karpatech a provedla několik testů za přítomnosti sovětských expertů.

 

 

Mezi odtajněnými informacemi lze nalézt celou řadu kuriózních informací, jako jsou zprávy o UFO, program Stargate, na který americká vláda uvolnila 2 miliony dolarů, nebo výzkum parapsychologických schopností a postupů.

 

Celý archiv v originálním znění je k dispozici na internetových stránkách CIA, anglický návod, jak k databázi přistupovat, nadjete ZDE.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

klma TN.cz