Bilance 2018

"Cifršpióni" se činili, vyhmátli gang a zajistili přes sedm miliard

Úředník
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Téma:

Finanční analytický úřad (FAÚ) hlásí za loňský rok rekordní úlovky. Z podvodných transakcí totiž "cifršpióni" zajistili 7,55 miliardy korun. Jde o skokový nárůs oproti předloňsku.

"Objem zajištěných prostředků spojených s korupčním jednáním, praním špinavých peněz, daňovými podvody nebo financováním terorismu zaznamenal rapidní meziroční nárůst o 5,4 miliardy korun a dosáhl historického rekordu," chlubí se FAÚ.


Peníze z daňových podvodů se přitom vracejí do státního rozpočtu, z jiné trestné činnosti putují zpátky k okradeným.


Zaměstnanci úřadu loni například díky informacím od kolegů ze zahraničí odhalili mezinárodní gang, který nejen v Česku zneužíval děti, obchodoval s lidmi a organizoval nelegální prostituci.

 


Zarazili také provoz pračky na peníze, která v Česku fungovala. "Na účet korporace přicházely ročně ze zahraničí stovky milionů korun, které byly následně vybírány v hotovosti. Protože vzniklo podezření, že jsou jejím prostřednictvím legalizovány výnosy z trestné činnosti, vydal FAÚ rozhodnutí o odložení manipulace s peněžními prostředky na bankovním účtu, podal trestní oznámení a orgány činné v trestním řízení následně prostředky na účtu zajistily," pochlubil se úřad.

pez TN.cz