Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.2. 2019 12:33
Velký bratr

Cigarety nejspíš opět zdraží! Může za to nařízení Evropské unie

Krabička cigaret
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto

Milovníky cigaret čeká zřejmě další rána. Jejich výrobci totiž budou muset každou krabičku opatřit speciálním kódem. Ten bude elektronicky sledovat pohyb cigaret na území Evropské unie. Náklady na zavedení systému nejspíš zaplatí kuřáci.

Už od 20. května tohoto roku dostane každá krabička cigaret svůj "rodný list". Začne totiž platit nařízení, kterým se Evropská komise snaží zabránit obchodování na černém trhu.

 

"Tabák je stále nejčastější odvratitelnou příčinou předčasných úmrtí v EU a nezákonný obchod s ním usnadňuje přístup k cigaretám a dalším tabákovým výrobkům, a to i pokud jde o děti a mladé lidi," vysvětlila mluvčí Evropské komise Aikaterini Apostolaová.

 

Výrobci tak budou muset evidovat pohyb každého balení cigaret. Unikátní kód bude sledovat také datum, čas a místo přesunu cigaret. Evidenci neuniknou ani faktury a státní poznávací značky aut, které budou kuřivo převážet.

 

 

Výrobci nad opatřením však nevěřícně kroutí hlavou. Podle nich tento systém nelegálnímu prodeji vůbec nepomůže. Navíc tvrdí, že mají na zavedení náročného a drahého systému málo času.

 

"Kvůli zavedení nového systému je potřebná řada úprav a změn na našich výrobních strojích, montáž dodatečných zařízení, nákup skenerů a dalšího vybavení. Dojde také k podstatnému navýšení pracnosti v logistice a skladování," popisuje člena představenstva Philip Morris ČR Tomáš Korkoš.

 

Celý systém navíc budou muset zaplatit ze svého. "Pro nás to znamená, že budeme muset vybavit naše obchodní partnery příslušným zařízením," potvrzuje také tiskový mluvčí British American Tobacco Martin Lupa.

 

 

Podle něj to ale neznamená, že bude firma nutně zdražovat. "Naši cenovou politiku však nekomentujeme," dodal mluvčí. Zástupce jedné z tabákových firem však Lidovým novinám prozradil, že se musí náklady na zavedení celého systému projevit na ceně.

 

"Zdražení zatím v plánu nemáme, ale podstatné bude, zda a o kolik zdraží lídr trhu v Česku. My se pak rádi přidáme," řekl mimo záznam deníku.

 

Zdražení nekomentovala ani firma Philip Morris. Nicméně zástupce společnosti Tomáš Korkoš rovněž upozorňuje, že zavedení systému vyžaduje výrazné investice.

pan TN.cz
Reklama