Kontroverzní nábor

"Cigoše neberu." Ženu pobouřil rasistický inzerát, autor ho brání

Dělníkve firmě
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
6.6. 2021 5:40
Téma:

Čtenářka TN.cz upozornila redakci na dvojici inzerátů, na které s přítelem v uplynulých dnech narazili při hledání zaměstnání. Oba jsou otevřeně diskriminační vůči Romům. Autor jednoho z nich ale svoji formulaci hájí a nevidí na ní nic špatného. Přitom mu ale hrozí tučná pokuta.

"Nenáročná práce, možno i pro ženy. Nejsem firma, potřebuji to na své zahradě. Vlak staví u domu. Ci goše neberu. Platím pouze na hodinu a za udělanou práci. Beru jen ty, co chtějí makat a to ocením," píše v inzerátu pan Jiří z jižní Moravy a nabízí 130 korun za hodinu.

 

Redakce mu zavolala na číslo uvedené u inzerátu, aby zjistila, zda mu přijde v pořádku uvádět v nabídce práce diskriminační podmínku. "Je to tam rozdělené, to slovo tam není celé (v inzerátu je tvar ci goše - pozn. red.). A za druhé je to tam proto, že jsem s nimi udělal takovou zkušenost, že už je nechci," hájí Jiří hanlivé označení.

 

Že by mohl mít kvůli podobě inzerátu problémy, se prý nebojí. "Ať si každý dělá, co chce," vzkázal. Zároveň řekl, že "to není myšleno ve zlém."

 

 

Čtenářka TN.cz upozornila i na druhý podobný inzerát z Liberce. Jeho autor sháněl brigádníka na řezání skelné vaty a na konci napsal: "Nástup ihned, Romové a alkoholici nevolat." Tato nabídka přivýdělku už ovšem z inzertního portálu mezitím zmizela.

 

Redakce TN.cz oslovila provozovatele webu Bazoš, na němž se oba zmíněné inzeráty objevily, aby zjistila, jak podobné příspěvky řeší a zda případně jejich autory nějak postihuje. "Pokud administrátoři na podobný inzerát narazí, měli by ho vymazat z důvodu diskriminace. Pokud na to narazí nějaký uživatel, má vždy možnost daný inzerát nahlásit," zdůraznil provozovatel portálu Radim Smička.

 

Podle zkušeného právníka Jana Černého jde jednoznačně o projevy rasismu. "Pokud se jich prokazatelně dopustí zaměstnavatel, může být pokutován. Na trestný čin to nevidím, ale na přestupek určitě ano. A za ten hrozí pokuta v řádu tisíců korun. A dotyčný se rozhodně nedostane z obliga tím, že inzerát gramaticky upraví," varoval advokát s tím, že pokud by šlo o živnostníka, hrozí mu eventuálně i postih od živnostenského úřadu.

 

Že jsou podobně formulované inzeráty nepřijatelné, potvrdil pro TN.cz mluvčí Státního úřadu inspekce práce Richard Kolibač. "Zveřejněnými inzeráty se bude zabývat příslušný oblastní inspektorát práce. Dle zákona o zaměstnanosti je při uplatňování práva na zaměstnání zakázána jakákoliv diskriminace, včetně diskriminace z důvodu věku, pohlaví, rasy, přesvědčení. Zaměstnavatelé nesmí rovněž podávat inzeráty s diskriminačním charakterem," vypočítal Kolibač. 

 

Inspekce práce podle něj inzeráty sama kontroluje a v případě těch diskriminačních buď pátrá po jejich autorovi, nebo rovnou zahajuje správní řízení, pokud je jasné, kdo závadnou nabídku práce zadal. "Za porušení hrozí fyzickým i právnickým osobám pokuta až do výše milionu korun," uzavřel Kolibač.

 

Trh práce výrazně změnila pandemie koronaviru. Řada lidí změnila obor:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz