Klidnější prázdniny

Dobrá zpráva! Letos v létě na silnicích umírá méně lidí než loni!

Dopravní nehoda - ilustrační
Zdroj: TV Nova
Ilustrační snímek
Téma:

Kolony, úmorné vedro, pomalé popojíždění, cesty na dlouhé vzdálenosti. To všechno je o letošních prázdninách stejné jako loni. Co ovšem rozhodně stejné není, je počet lidí, kteří zemřeli při dopravních nehodách.

Srpen sice ještě neskončil, ale i tak vše nasvědčuje tomu, že bude na českých a moravských silnicích mnohem méně mrtvých než loni. 


Jasně to vyplývá z denních statistik nehodovosti, které na svých stránkách zveřejňuje policie. Posuďte sami - srpen 2016 - 65 mrtvých a 249 těžce zraněných. A letos? Do 26. srpna zemřelo při dopravních nehodách v Česku 48 lidí a 203 těžce zraněných.


Ještě markantnější je ovšem rozdíl v červencových číslech. Loni 64 mrtvých a 245 těžce zraněných, letos 43 mrtvých a 216 těžce zraněných. Jde o nejlepší červencový výsledek v novodobé české historii. Pro porovnání - v roce 2003 zemřelo v červenci při nehodách 159 lidí, což je bezmála čtyřnásobek letošního počtu.Čím to je? Mluvčí Ústředního automotoklubu (ÚAMK) Petr Vomáčka vidí hned několik důvodů. "Může to být tím, že se více opravuje a tím se někde jezdí pomaleji. Dále bylo méně extrémně teplých dní," má jasno Vomáčka.


A dodává, že bilanci příznivě ovlivňuje i to, že si firmy i lidé více kupují nová auta, která mohou mít modernější bezpečnostní výbavu.Dlouhodobě počet úmrtí snižuje i to, že hasiči a zdravotníci mají modernější vybavení a daří se jim tak zachraňovat i zraněné, kteří by v minulosti zemřeli.


Zároveň ovšem Vomáčka upozorňuje na to, že smrtelných nehod sice dlouhodobě ubývá, ale přibývá lehčích nehod. Čeští řidiči tak havarují častěji, ale méně umírají.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

pez TN.cz