Lék na koronavirus

Čína slibuje vakcínu proti Covid-19 do konce roku. Testuje hned čtyři

Vakcína
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační snímek
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
16.9. 2020 6:28
Téma:

Čínská vakcína proti Covid-19 by měla být k dispozici koncem tohoto roku. V závěrečné fázi klinických studií jsou aktuálně čtyři vakcíny a podle informací čínských vědců vše probíhá hladce. Do oběhu by se lék měl dostat v průběhu listopadu nebo prosince. Ekonom Štěpán Křeček očekává, že vakcína pozmění situaci na trhu.

Na třech vakcínách se podle něj podílí specializované pracoviště China National Pharmaceutical Group, známé pod názvem Sinopharm, ve spolupráci s firmou Sinovac Biotech. Na vývoji čtvrté vakcíny, která je určená pro čínskou armádu, pracuje jiná společnost.

 

Odborníci očekávají, že pokrok ve vývoji vakcín proti obávané nákaze rozproudí trh. "Zprávy o pokrocích ve vývoji vakcín proti koronaviru výrazně zlepšily náladu na trzích. Rozhodování investorů je však stále zatíženo mnoha nejistotami. V následujících měsících lze proto očekávat turbulentní vývoj na trzích," řekl ekonom Štěpán Křeček.

 

 

Čína není jedinou zemí, která na vakcíně pracuje. Většina států se rozhodla testování neuspěchat, bez ohledu na politický tlak. Výjimkou je Rusko, které dle vyjádření tamních médií lék už má, a dokonce ho už distribuuje mezi občany. Léčivá látka však neprošla řádnými klinickými testy, otestována byla pouze na stovce lidí.

 

Ještě během letošního podzimu plánují distribuovat vlastní vakcínu proti koronaviru Spojené státy. Nejzasaženější země světa chce mít vakcínu schválenou už v říjnu. To je podle odborníků takřka utopie. Na výrobě klíčové složky vakcíny proti Covid-19 se bude podílet také Česko.

TN.cz