20 mrtvých vojáků

Čína po konfliktu s Indií neoznámila žádné oběti. Situace je prý stabilní

Šimon Felenda
Šimon Felenda
Publikováno 17. 6. 2020
Téma:

Na hranicích Číny a Indie se strhl konflikt mezi vojáky obou jaderných velmocí. Zemřelo nejméně 20 indických vojáků a další na straně Číny. Během krvavého střetu údajně nepadl jediný výstřel. Členové čínských a indických jednotek se měli napadnout kovovými tyčemi a bambusovými klacky s hřeby.

Dvě jaderné mocnosti, jeden krvavý konflikt a řada obvinění na obou stranách. Vojáci Číny a Indie se střetli na společných hranicích v oblasti Kašmíru. Následkem konfliktu zemřely desítky členů ozbrojených složek.

 

Na indické straně údajně padlo nejméně 20 vojáků, Peking žádné ztráty nepotvrdil. V oblasti, kde se masakr odehrál, už ale Čína zahájila vojenské cvičení. Podle některých analytiků tak chce demonstrovat vlastní vojenskou sílu.

 

Navzdory armádnímu cvičení pracují podle oficiálních vyjádření čínská i indická strana na zmírnění napětí v regionu. "Co se stalo na hranicích, je politováníhodné. Snažíme se najít řešení skrze diplomatické a vojenské kanály. Situace na hranicích je opět stabilní a pod kontrolou," informoval mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien.

 

 

V Indii kvůli mrtvým vojákům probíhají protesty, během kterých demonstranti zapálili čínskou vlajku. Hraniční úsek je pro obě strany sporu dlouhodobě trnem v patě. Asijské jaderné mocnosti se o něj hádají už desítky let.

epa TN.cz