Střet jaderných mocností

Čína se poprvé vyjádřila ke konfliktu s Indií. Obvinila její vojáky z provokace

Čínsko-indická hranice v údolí Galwan
Zdroj: Profimedia
Situace na čínsko-indické hranici je prý znovu stabilní
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Publikováno 20. 6. 2020
Téma:

Čína se poprvé oficiálně vyjádřila k pondělnímu konfliktu na hranici s Indií, která je předmětem dlouhodobého sporu. Čínské ministerstvo obvinilo indické vojáky z "vědomé provokace".

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Li-ťien Čao se v sérii příspěvků na twitteru poprvé komentoval pondělní střet vojáků s indickými jednotkami. Ty podle něj vědomě překročily hranice a vstoupily bez povolení na čínské území, kde zaútočily. Informoval o tom portál BBC.

 

"Indické jednotky první linie dokonce násilně zaútočily na čínské důstojníky a vojáky, kteří šli vyjednávat, čímž vyprovokovaly tvrdý fyzický konflikt, který vyústil v několik obětí," citoval portál mluvčího ministerstva.

 

Li-ťien Čao se ale nijak nezmínil o počtu obětí, přestože podle indické strany Čína několik vojáků ztratila. Při konfliktu zemřelo 20 vojáků z Indie, podle médií ve střetu nepadl jediný výstřel. Indický premiér Naréndra Modi už dříve uvedl, že žádní příslušníci cizí armády nevkročili na území země.

 

 

Zároveň Modi prohlásil, že Indie bude chránit své hranice s využitím vojenské síly, pokud to bude nutné. Podle Číny ale vojáci vyprovokovali boje ve chvíli, kdy se napětí mezi oběma jadernými mocnostmi snižovalo. V květnu Indie zničila infrastrukturu, kterou vybudovala na čínské straně.

 

Čína a Indie bojují o sporné území kolem údolí řeky Galwan po několik desetiletí. Ustanovily takzvanou linii aktuální kontroly, která funguje jako hranice mezi státy. Podle Číny ale indičtí vojáci staví u linie "cesty, mosty a další zařízení" už od dubna.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o konfliktu:

TN.cz