Vesmír

Čína na oběžné dráze staví druhou vesmírnou stanici

Petra Matýsková
Petra Matýsková, Kateřina Vodvářková
Aktualizováno 21:12
29.4. 2021 12:39
Téma:

Na oběžné dráze Země by už příští rok mohla fungovat druhá vesmírná stanice. Stavbu své vlastní ve čtvrtek odstartovala Čína. Do vesmíru vyslala první část, která je potřebná k jejímu sestavení.

Tian-che znamená v překladu Nebeská harmonie. A právě tak zní název prvního modulu nové vesmírné stanice, která by mohla přivítat své první obyvatele už na konci roku 2022. Čína má za sebou první z 11 misí, které budou potřeba ke zprovoznění stanice.

 

Pekingské kontrolní středisko pro letectví a kosmonautiku oznámilo, že raketa Dlouhý pochod 5B Y2 správně poslala hlavní modul Tian-che na zvolenou oběžnou dráhu a že solární panely po rozvinutí fungují dobře.

 

Čínská stanice bude vážit 66 tun, což je zhruba šestkrát méně než mezinárodní vesmírná stanice ISS. Zemi bude obíhat ve výšce 400-450 kilometrů.

 

Asijská velmoc chce stanici provozovat 10 až 15 let. Už teď se připravuje 12 astronautů. Mise budou půlroční se tříčlennou posádkou.

 


"Vesmírná stanice bude mít síťový komunikační systém z optických vláken. To znamená, že astronauti na palubě si budou moci procházet webové stránky stejně jako na Zemi a komunikovat s pozemním personálem přímo prostřednictvím telefonního hovoru," popsal Paj Lin-chou z čínské vesmírné univerzity. 

 

A úspěch slaví i americká NASA. Vrtulník Ingenuity, který na Marsu vysadil rover Perseverance, má za sebou už čtyři lety. Na zem od něj přišlo také několik snímků. Během třetího letu dokonce vyfotil rover a stopy jeho koleček na povrchu Rudé planety. Vidět je na nich cesta, kterou od přistání 18. února urazil.


Na pátek je naplánovaná tisková konference, během které by experti z NASA měli prozradit, jaké další kroky s vrtulníkem na Rudé planetě zamýšlejí.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
mb TV Nova