Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.12. 2018 20:21
unikátní projekt

Čína vyslala sondu na odvrácenou stranu Měsíce, doletí za dva týdny

Zdroj: TV Nova

Čína vyslala do vesmíru sondu, která má prozkoumat odvrácenou stranu Měsíce. A to vůbec poprvé v historii letů do vesmíru. Misi může ale zkomplikovat spojení se zemí. Tu musí zajišťovat speciální satelit.

Z kosmodromu na jihozápadě Číny odstartovala raketa, která nese do vesmíru sondu Chang'e 4. Ta provede zatím nevídanou věc, přistane na odvrácené straně Měsíce.

 

"Odvrácená strana měsíce byla dlouho zakázanou zónou. Komunikaci se sondou budeme zajišťovat přes speciální satelit. Díky tomu se sondou neztratíme kontakt. Nemáme s tím ale žádné zkušenosti," popsal inženýr Zhang Lei.

 

Právě komunikace se sondou je pro čínské vesmírné vědce největší výzvou. Na odvrácené straně Měsíce je totiž rádiový stín. Čína tak musela na oběžnou dráhu vypustit přenosový satelit, který poslouží jako relé.

 

Složité bude ale i samotné přistání sondy. Opačná strana Měsíce je totiž hornatá, zvlněná a posetá krátery. I proto na ní doposud žádný průzkumný modul nepřistál.

 

 

Sonda vesmírem poletí dva týdny. Přistane začátkem ledna poblíž jižního pólu Měsíce. Lunární robot pak zahájí průzkum v kráteru Von Kármán. Cílem mise je dopravit na Zemi měsíční horniny.

 

Raketa, která sondu na Měsíc nese, má na palubě také několik semen rostlin. Číňané chtějí zjistit, zdali dokáží vypěstovat zeleninu v uzavřeném prostředí v podmínkách nízké gravitace. V roce 2030 pak plánují vyslat na Měsíc prvního Číňana.
 

Háta Sassmannová / klma tn.cz / TV Nova