MISE MARS

Čína zveřejnila fotky z Marsu! Ukazují povrch Rudé planety

Čína zveřejnila fotky z Marsu
Zdroj: AP
Čína zveřejnila fotky z Marsu
Anna Křenková
Anna Křenková
11.6. 2021 14:37
Téma:

Čínský národní kosmický úřad (CNSA) v pátek zveřejnil fotky, které byly pořízené na Marsu. Fotky vyfotilo vozítko Zhurong a ukazují mimo jiné i čínskou vlajku na povrchu Rudé planety. Snímky Čína slavnostně odhalila na ceremoniálu v Pekingu. Oslavila tím první čínskou misi na Marsu.

Fotky z Marsu, které v pátek zveřejnil Čínský národní kosmický úřad (CNSA), ukazují přistávací plošinu vozítka, krajinu Rudé planety a selfie samotného vozítka. To má na sobě čínskou vlajku. Panorama krajiny vzniklo ve chvíli, kdy vozítko ještě bylo na přistávací plošině.

 

CNSA uvedl, že panorama Rudé planety bylo vytvořeno z řady snímků, které zachytila kamera vesmírného vozítka. Kosmický úřad také připomněl, že podle snímků jde poznat, že přistání vozítka na Marsu proběhlo hladce a bez problémů. Obrázky ukazují, že povrch planety je relativně plochý a je posypán horninami několika velikostí. Fotky zobrazují také kruhový kráter, který je kolem dokola osázen tmavšími kameny.

 

 

"Čína zveřejní veškerá vědecká data, aby se lidstvo mohlo co nejdrříve kochat z čínského vesmírného experimentu," dodal k misi ředitel CNSA Zhang Kejian.

 

Snímky z Marsu byly odhaleny na slavnostním ceremoniálu v Pekingu. Završila se tak úspěšně první čínská průzkumná mise na Marsu. Čínská mise Tianwen-1 byla zahájena 23. července 2020. Průzkumné vozítko přistálo na Marsu v jižní části Utopie Planitia 15. května.

 

Vozítko Zhurong sjelo ze své přistávací plošiny na povrch Marsu 22. května a zahájilo průzkum Rudé planety. Čína se tak stala druhou zemí po Spojených státech, které se podařilo úspěšně zahájit průzkumnou misi na Marsu.

 

GALERIE: Čína zveřejnila fotky z Marsu!

1
/
3
Zdroj: AP
Čína zveřejnila fotky z Marsu

 

Vrtulník Ingenuity při šestém letu na Marsu měl technické problémy. Na reportáž TV Nova se podívejte zde:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz