Koření

Číňané přivítali rok Vepře ohňostrojem a luxusní šunkou

Téma:

Východní a jihovýchodní Asie už téměř dva týdny žije bouřlivými oslavami nejvýznamnějších svátků roku - svátků jara a příchodu lunárního nového roku. Ten oslavuje vepře, který slibuje hojnost a štěstí. A tak není divu, že se vše točí kolem prasátek.

Velkolepé ohňostroje, vystoupení umělců všeho druhu a samozřejmě to nejdůležitější - oslavy příchodu nového lunárního roku spolu s rodinou a přáteli nad stoly prohýbajícími se lahůdkami všeho druhu.


Číňané mají letos o jeden důvod k oslavám víc. S příchodem roku vepře se dočkali novinky, která potěší všechny labužníky. Čína a Španělsko koncem loňského roku uzavřely smlouvy, které umožňují dovoz španělských lahůdek z vepřového masa jako je sušená šunka Jamón ibérico nebo třeba chorizo. Až dosud smělo Španělsko dovážet své speciality jen mražené.

 

 

Vůbec poprvé v dějinách tak mohou Číňané rok Vepře přivítat symbolicky plátkem šunky, která je v celosvětovém měřítku naprosto unikátní lahůdkou. Jamón ibérico je Rolls Roycem mezi sušenými šunkami.

 

Prodává se v tenounkých plátcích, ostatně cena za jeden kilogram neklesá v přepočtu pod dva tisíce korun. A důvod? Těch je hned několik. Vyrábí se totiž výhradně z masa černých iberských prasátek, která se smí chovat jen ve volných výbězích, kde si pochutnávají na žaludech.

 

 

Tajemství lahodné chuti a tmavě rubínové barvy masíčka samozřejmě spočívá i ve zpracování masa. Sice potřebujete vlastně jen vepřovou kýtu, sůl a vzduch, ale sušení je hotová věda.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz/vem