Vesmír

Čínská raketa padá z vesmíru k Zemi. Vědci odhadli, kam dopadnou trosky

Ilustrační obrázek
Jan Houška
Jan Houška
8.5. 2021 18:38
Téma:

K zemi se z vesmíru řítí trosky čínské rakety. Atmosférou by měly proletět už v noci ze soboty na neděli. Původně se nevědělo, kam dopadnou. Vědci z ruské agentury Roscosmos nyní vypočítali, že by měly zasáhnout oblast Indonésie.

Čínská raketa Tian-he se minulý týden vznesla k obloze, aby na orbitě vysadila první část čínské vesmírné stanice. Její trosky se nyní nekontrolovatelně blíží k povrchu Země. Podle vědců z Roscosmos by měly v noci spadnout do Timorského moře poblíž Indonésie, informuje Daily Mail.


Kusy stroje váží přes 20 tun a za poslední desetiletí jsou nejtěžším nekontrolovaným objektem, který zemi zasáhne.


Pád rakety budil obavy odborníků po celém světě, jelikož hrozilo, že zasáhne obydlenou oblast. "Čína si mohla odpustit pár set kilogramů nákladu a mohla tam nechat trochu více paliva. Oni opravdu vyčerpali veškeré palivo na vynášení toho základního modulu a teď už se mohou jen dívat, kam to dopadne," řekl v pátek ve vysílání TN Live předseda Astronautické sekce České astronomické společnosti Milan Halousek.

 

 

Že se raketa blíží k Zemi, si mohli už minulý týden všimnout i obyvatelé hlavního města Spojených států, Washingtonu D.C. "Nemáme v plánu raketu sestřelit. Stále doufáme, že přistane na místě, kde nikomu neublíží," nechal se slyšet americký ministr obrany Lloyd Austin.


Nekontrolovatelný pád trosek není až tak ojedinělý, jak by se mohlo zdát. V květnu minulého roku dopadly na Pobřeží slonoviny kusy jiné čínské rakety a poničily několik budov.

 

Posádka SpaceX Crew Dragon se vrací zpět na Zemi. Podívejte se na video:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz