světová konference

Čínu zaplavili roboti! Firmy ukázaly umělý mozek či robotickou kapelu

Kateřina Kučerová
Kateřina Kučerová
21.8. 2019 13:22
Téma:

Exoskelet, díky kterému je zvedání těžkých věcí hračka, robotická kapela nebo třeba jakýsi umělý mozek. To všechno je k vidění na prestižní Světové robotické konferenci, kterou hostí Čína. Horké novinky ve světě robotiky na ní představuje 650 výrobců.

Robotičtí kamarádi, vysoce citlivé robotické ruce, které si poradí s každým úkolem, i robotická kapela. Světová robotická konference v Pekingu je důkazem, že fantazii se meze nekladou.

 

Užitečným pomocníkem pro zaměstnance především logistických firem je zbrusu nový exoskelet čínské výroby. Oblek poháněný stlačeným vzduchem dodává sílu a šetří lidské tělo.


"Náš oblek je hlavně pro logistické firmy. Je vůbec první, který v Číně vstoupí na trh. Vytvořili jsme ho, abychom usnadnili zvedání a přenášení těžkých předmětů - funguje do výšky i do stran," vysvětlil vývojový inženýr Kchung Siang-po. 

 

Čínští konstruktéři se ale nechlubí jen samotnými roboty, jdou ještě dál. Vynalezli simulaci sítě, která bude sloužit jako mozek ovládající hned několik robotů najednou.

 


"Přicházíme se zcela novým konceptem, kterým je tento mozek. Když robota připojíme k naší síti, je to jako kdyby získal mozek. Naše síť může ovládat všechny druhy robotů, takže spolu mohou spolupracovat," popsala vynález Wen-wen Čangová, manažerka Čínské akademie pro dopravní prostředky. 

 

Revoluci v létání může odstartovat SmartBird německé vývojářské firmy Festo. Robot inspirovaný rackem věrně kopíruje jeho pohyby. Dokáže také šetřit energii díky plachtění.


"Na začátku vývoje se vždy díváme do přírody, zda najdeme něco užitečného. Pak hledáme cesty, jak ho napodobit ve světě techniky," řekl bionický inženýr Steffen Henne. 

 

Němečtí konstruktéři robotickým rackem nebo třeba medúzou dokazují, že ta nejlepší řešení často nabízí příroda. Nejen jejich nápady si v následujících pěti dnech přijde podle očekávání prohlédnout 800 000 návštěvníků.

reg TN.cz