Miliardové hospodaření

Církev ukázala účty: Kolik dostavá od státu a za co utrácí? PŘEHLED

Téma:

I když církve podle zákona nemají povinnost zveřejňovat zprávy o hospodaření, katolická církev udělala vstřícný krok a pochlubila se, jak hospodaří s penězi, které mimo jiné dostává i od státu.

Dohromady dostávají všechny církve dohromady od státu bezmála 3,5 miliardy korun. Velká část těchto peněz míří právě katolické církvi, která je v ČR největší a sdružuje nejvíce věřících. Letos stát katolíkům poslal bezmála 2,6 miliardy korun.


Jak ovšem upozorňuje portál Hlidacipes.org, zlaté časy církvím brzy skončí - stát totiž hodlá příspěvky církvím postupně utlumovat a v roce 2030 už peníze nepošle. Od roku 2043 pak přestane vyplácet finanční kompenzaci těm církvím, které na úkor státu přišly o majetek.


Z 2,6 miliardy korun, které stát letos katolíkům poslal, bylo přibližně 950 milionů na běžný provoz a 1,6 miliardy jako finanční "náplast" za majetek, který církvi sice patří, ale stát ho z nějakého důvodu nemohl vrátit.


 

Katolíci si podle portálu uvědomují, že jim příspěvky ze státní kasy postupně vyschnou a tak mohutně investují, aby si prostředky na provoz a opravu kostelů a kaplí zajistili jinak. Loni proinvestovala katolická církev více než miliardu.
 

Církev hodně investuje do pro ni tradičních odvětví jako je lesnictví a zemědělství, podporuje i jednotlivé diecéze, které peníze nalévají například do provozu pivovarů nebo penzionů.


Přehled příspěvků a finančních náhrad (restitucí) pro církve v letech 2013 až 2016:

GALERIE: Státní příspěvky a restituce církvím v letech 2013 až 2016

1
/
4
Zdroj: Ministerstvo kultury ČR
Státní příspěvky pro církve mezi lety 2013 až 2016 - 1

 

Dá se říci, že zatím se organizaci, která nyní zaměstnává přes tři tisíce lidí, docela daří. V loni hospodařila se ziskem kolem 108 milionů korun.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Kněz pojal za manželku školačku. Hrozné, co? Ale to není zdaleka to nejhorší...

pez, buf TN.cz