Nemovitosti na prodej

Církve se zbavují restituovaného majetku. Nabízejí domy i pozemky

Prodej církevního majetku
Zdroj: Arcibiskupství pražské
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 21. 5. 2020
Téma:

Téma církevních restitucí politiky zaměstnávalo dlouhé roky. Zprvu nebylo jasné ani to, zda se restituce budou danit nebo ne. Do rukou církví z celého Česka se nakonec vrátila řada budov, polí i lesů a miliardy korun za ty "pozemské statky", které už jim stát zpátky dát nemohl. Některé z těchto církevních domů a pozemků jsou nyní na prodej.

Stát měl v minulosti církvím zkonfiskovat majetek, jehož celková hodnota přesahuje 132 miliard korun. Nakonec vláda dospěla k rozhodnutí, že se majetek vrátí církvím zpět, a navíc bez zdanění. Církve na oplátku souhlasily s tím, že už od státu nebudou dostávat příspěvek na svůj provoz. Postupné vracení restitucí bude trvat až do roku 2042. První splátku církve dostaly již roku 2013. Do jejich rukou se vrátilo už přes 133 tisíc hektarů lesů a 36 tisíc hektarů polí a luk. Jen od Lesů ČR mají církve dostat téměř 80 tisíc hektarů a zhruba 260 staveb.

 

Zatímco některé domy a pozemky církevní obce napříč Českem plánují využít pro svou potřebu, jiných se obratem zbavují. Na oficiálních stránkách církevních řádů se objevuje celá řada inzerátů s nabídkou domů a stavebních parcel na prodej.

 

 

Na to mají ostatně dle Státního pozemkového úřadu (SPÚ) plné právo. "Zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi neuvádí žádná omezení či podmínky, za kterých by jednotlivé oprávněné osoby mohly s vydaným majetkem nakládat," řekla mluvčí SPÚ Lenka Růžková.

 

Královéhradecké biskupství nabízí případným zájemcům parcelu na Havlíčkobrodsku. Jde o zatravněnou plochu u silnice v obci Sázavka, o výměře více než 1000 metrů čtverečních. Cenu za takový pozemek biskupství nestanovilo – je záležitostí dohody. Římskokatolická farnost ještě nedávno nabízela k prodeji také barokní faru v Damníkově na Orlickoústecku.

 

 

Od Ostravsko-opavské diecéze si můžete pronajmout kanceláře v domě v Pivovarské ulici v centru Ostravy. Prostory, které jsou prý vhodné jako potenciální sídlo firmy, jsou nově zrekonstruované a napojené na pult centrální ochrany.

 

Pražské arcibiskupství nabízí k prodeji hned několik domů, počínaje roubenkou v Hvozdnici na Praze-západ. Dřevěný srub se nachází přímo v centru obce a patří k němu i zahrada. Tento objekt však byl ve čtvrtek z nabídky vyjmut. Zatravněný pozemek, který k chatě přiléhá, arcibiskupství prodává samostatně. Církev nabízí také bytový dům ve Svatém Janovi pod Skalou.

 

GALERIE: Prodej církevního majetku

1
/
20
Zdroj: Arcibiskupství pražské
Prodej církevního majetku - Areál - Sloup u Davle, areál bývalého zemědělského družstva

 

Tento případný nákup má však hned dva háčky. Jednak samo arcibiskupství upozorňuje, že objekt je v trochu horším stavebně technickém stavu, a jednak ho obývají nájemníci. V celém domě je pět bytů a v podkroví lze případně vybudovat šestý. Obsazené jsou čtyři z nich. K třípatrovému domu patří také přilehlý pozemek a vlastní studna.

 

Chcete-li si odpočinout od ruchu města, Arcibiskupství pražské nabízí také osamocený statek zvaný Vávrovna. Ten se nachází v obci Voltuš u Rožmitálu pod Třemšínem. Aktuálně je usedlost v nájmu, ale případní zájemci nemusí klesat na mysli. Nájemní smlouva dle informací arcibiskupství končí k 31. 12. 2020.

 

 

V nabídce je rovněž usedlost v Roželově, části obce Hvožďany na Příbramsku. K jednopodlažnímu domu patří i malá zahrada. Také tento dům je aktuálně v nájmu. Smlouva vyprší rovněž 31. prosince. Máte-li zájem o klidné bydlení na samotě, můžete zainvestovat do bývalé hájenky s vlastní studnou i žumpou v Kamenných vratech nedaleko Jílového u Prahy.

 

Původní stodolu z 20. století, přestavěnou na obytný dům, nabízí pražské arcibiskupství rovněž. Nachází se v katastru Nový Rychnov a patří k ní i přilehlé pozemky. Pokud nesháníte zrovna bydlení, ale spíše pracovní prostory, dobře by mohla posloužit budova v areálu bývalého zemědělského družstva ve Sloupu u Davle.

  

O zrušení zdanění církevních restitucí rozhodl ústavní soud již loni v říjnu:

TN.cz