jednání sněmovny

Poslanci schválili příjezd armádních lékařů ze zahraničí kvůli koronaviru

Jednání Poslanecké sněmovny - Ilustrační foto
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
Martin Klícha
Martin Klícha
27.10. 2020 20:30
Téma:

Sněmovna v úterý řešila žádost vlády o vyslovení souhlasu s pobytem zahraničních vojenských zdravotníků v Česku kvůli boji s onemocněním covid-19, poslanci vyslovili souhlas. Následně pokračuje 62. schůze. Na té zákonodárci mají schválit především zákony, které reagují na aktuální dění v souvislosti s koronavirem. Ještě před schůzí se někteří opoziční poslanci opřeli do vlády kvůli současné situaci.

Úterní jednání Poslanecké sněmovny začalo ve 14:00. Poslanci se na začátku schůze věnovali žádosti vlády o vyslovení souhlasu s pobytem zahraničních vojenských zdravotníků za účelem zvládání pandemie onemocnění covid-19.

 

Ministr obrany Lubomír Metnar zdůraznil, že se bude jednat o vojáky, kteří budou pomáhat beze zbraní. Poslanecká sněmovna vyslovila následně s vládním návrhem souhlas.

 

Na programu 62. schůze je v úterý také například vládní návrh zákona o soudních exekutorech a exekuční činnosti či návrh daňových změn.

 

 

Ještě před samotnou schůzí vystoupily jednotlivé kluby na tiskových konferencích, první začala kolem 11:00.

 

Zpřísnění vládních opatření vyvolalo smíšené reakce opozičních politiků. Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

Na začátku vystoupil předseda STAN Vít Rakušan, který apeloval na veřejnost. Podle něj vláda pozbyla důvěry, dle jeho slov nemá současnou koronavirovou situaci svádět na veřejnost. Uvedl také, že STAN bude zřejmě hlasovat pro prodloužení nouzového stavu, nic jiného dle slov předsedy nezbývá, i když k tomuto kroku přistupuje nerad.

 

 

Na výstupu TOP 09 předsedkyně Markéta Pekarová Adamová uvedla, že strana souhlas s pobytem zahraničních zdravotníků v Česku podpoří. Ocenila přístup partnerských zemí, které již nabídly pomoc. Miroslav Kalousek kritizoval další rozvolňování zákona o rozpočtové odpovědnosti.

 

 

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka také apeloval na veřejnost, aby respektovala opatření a zachovala si zdravý rozum. Podle něj to lidé nedělají pro vládu, ale pro své blízké i přetížený zdravotnický systém. KDU-ČSL také ocenila nabídku pomoci ze zahraničí, strana bude souhlasit s přítomností zahraničních vojenských zdravotníků v Česku. Pokud zazní argumenty, je strana připravena podpořit prodloužení nouzového stavu o tři týdny.

 

 

ČSSD uvedla, že pokud vláda zažádá o prodloužení nouzového stavu, tak návrh podpoří. Předseda poslaneckého klubu uvedl, že je třeba podpořit kvůli koronaviru také seniory, připomněl, že návrh na příspěvek se bude řešit v pátek ve třetím čtení. Strana podpoří příjezd zdravotníků ze zahraničí. Podle poslaneckého klubu ČSSD je jasné, že děti do školy v pondělí nepůjdou.

 

 

Předseda KSČM Vojtěch Filip uvedl, že návrh vlády na souhlas s přítomností zahraničních vojenských zdravotníků provází otázky, stranu zajímá například to, proč jsou v návrhu jen dvě organizace. KSČM je připravena jednat o prodloužení nouzového stavu, podle Filipa délka závisí na konkrétních počtech, které budou panovat.

 

 

Hnutí SPD s návrhem na souhlas s pobytem cizích armádních zdravotníků nesouhlasí a předneslo alternativu. Podle něj by se například mělo jednat v rámci jednotlivých států a ne organizací. SPD podpoří zrušení superhrubé mzdy.

 

  

Piráti uvedli, že strana požaduje, aby vláda představila scénář nebo plán, co se stane, když se čísla v souvislosti s koronavirem budou lepšit či horšit. Strana bude souhlasit s prodloužením nouzového stavu o 14 dnů.

 

 

Ivan Bartoš odpovídal v Televizních novinách:

 

ODS po jednání poslaneckého klubu uvedla, že je připravena hlasovat pro prodloužení nouzového stavu, lhůta by měla být co nejkratší. Zástupci strany ale chtějí znát konkrétní argumenty pro prodloužení nouzového stavu.

 

 

 

Hnutí ANO považuje úterní návrh na souhlas s pobytem zahraničních vojenských zdravotníků v Česku za prioritu. Ministryně Schillerová obhajovala daňový balíček, kterým by se poslanci v úterý také měli zabývat.

  

 

Sněmovna již minulý týden schválila například kompenzační bonus pro některé podnikatele, řešil se odklad elektronické evidence tržeb, poslanci schválili ošetřovné, řešili také příspěvek na bydlení nebo přídavky na dítě i pomoc lidem v kultuře.

 

Odpoledne se poslanci začali zabývat změnami v oblasti daní. Jednání se protáhlo do pozdního večera a zákonodárci na něj navážou v pátek. Ještě před ukončením schůze odhlasovali označení libanonské šíitské hnutí Hizballáh za teroristickou organizaci. Vláda by to podle poslanců měla prosadit na úrovni Evropské unie.

drz TN.cz