Dostal rok vězení

Cizinec házel z věže cihly na lidi! Soud: Psychózu jen předstíral

Cizinec házel na lidi cihly - 2
Zdroj: AKTU.cz
Muž vylezl na věž, kde zůstal téměř 15 hodin
Téma:

Cizinec, který v červnu házel z budovy v Praze na lidi cihly, stráví rok ve vězení, pak ho vyhostí. Rozhodl o tom soud poté, co znalkyně dospěla k závěru, že muž halucinace pouze předstíral. Verdikt není pravomocný.

Vilnise Kozlovskise má jít podle rozhodnutí soudu na rok do vězení s dozorem, pak ho čeká čtyřleté vyhoštění z Česka. Musí také uhradit škodu, která přesáhla 30 tisíc korun. Soudce Milan Rossi nařídil ještě přísnější trest, než navrhovala obžaloba. Informoval o tom portál Idnes.cz.

 

Podle znalkyně z oboru psychiatrie si totiž Kozlovskis všechny příznaky duševní choroby vymyslel. Halucinace a bludy jen předstíral, má podle ní ale labilní osobnost se sklony k masivní manipulaci. Jeho chování také ovlivnily drogy, lékaři v jeho těle zjistili THC, amfetamin a benzodiazepam.

 

Podívejte se na záběry přímo z červnového incidentu:

 

Muž ohrožoval obyvatele v centru Prahy na začátku června. Nejdříve vylezl na střechu z Apolinářské ulice a házel na lidi cihly. Když na něj zavolali policii, dostal se na věž budovy skladu Národního divadla ve Viniční ulici.

 

Policisty zaměstnával 26letý Lotyš téměř 15 hodin. Byl polonahý a na kolemjdoucí i strážníky stále házel cihly a materiál z opravovaného cimbuří. Žebříky, které k věži přistavili hasiči, ihned shodil.

 

 

Vyjednávání v ruštině i angličtině nikam nevedlo, i když už cizinec svolil k tomu, aby mu obyvatelé přinesli jídlo a pití. Na místo dorazila zásahovka a muže znehybnila taserem.

 

Kozlovskise předali záchranářům, kteří ho převezli na psychiatrickou kliniku. Pak si ho převzali policisté, od zadržení byls ve vazbě. Podle obžaloby se dopustil čtyř trestných činů - výtržnictví, poškození cizí věci, násilí proti úřední osobě a pokus o ublížení na zdraví.

epa TN.cz