podvod na lékařích

Cizinec s tuberkulózou podváděl. Chtěl práci, tak nemoc tajil

Téma:

Policisté na Českolipsku stíhají cizince kvůli šíření nakažlivé nemoci. Muž, který trpěl tuberkulózou, ji před úřady skrýval a k lékaři místo sebe posílal svého švagra. Chtěl v Česku pracovat. Pikantní je, že se na nemoc přišlo až po jeho autonehodě.

Všechno vyšlo najevo ve chvíli, kdy se cizinec na křižovatce u Stráže pod Ralskem vyboural. V červeném autě jeli tři cizinci. Kromě záchranářů jim přijeli pomoci i strážníci. V tu chvíli netušili, že pomáhají vyprostit člověka, který je může nakazit.

 

"Z místa byl odvezen jeden Mongol s poraněním," uvedl strážník Pavel Věchet, který na místě zasahoval. "Je to bohužel riziko téhle práce," dodává k možnosti nákazy tuberkulózou další zasuhující strážník Zdeněk Svoboda.

 

Záchranáři netušili nic o nemoci jednoho ze zraněných. Tedy až do chvíle, než prověřili jeho zdravotní dokumentaci a rentgenové snímky plic. "Měl mikroskopicky pozitivní tuberkulózu," potvrdila epidemioložka Jana Prattingerová.

 

 

Začalo okamžitě vyšetřování. "Při porovnání snímků se zjistilo, že se nejedná o snímky jedné osoby. Čili ten vstupní snímek absolvovala úplně jiná osoba," řekl Radek Havlas z Nemocnice v České Lípě.

 

Policie vysvětlila zbytek. "Vyšlo najevo, že veškeré prohlídky absolvoval za něho jeho švagr," uvedla mluvčí policie Vlasta Suchánková. Cizinec chtěl pracovat v podniku vyrábějícím kožené potahy na autosedačky a věděl, že s tuberkulózou by ho nikdo nepřijal. Zatím je kvůli tomu pod dohledem lékařů 23 lidí, kteří byli s nemocným v přímém a "epidemiologicky významném" kontaktu.

 

Nemocnice, která vstupní prohlídky zaměstnancům dělá, už přijala opatření, aby se záměna lidí při vyšetřeních nemohla opakovat. Nemocný cizinec je nyní ve vězeňské nemocnici v Praze. "Byl už obviněn z trestného činu šíření lidské nakažlivé nemoci a samozřejmě trestně odpovědný je i jeho švagr, který mu v tom napomáhal," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. U soudu jim hrozí až tříleté vězení a vyhoštění z republiky.

Související témata:
tn.cz / gar