fosílie

Tohle je nejstarší předek člověka: Měl jen ohromnou tlamu

Umělecké zpracování podoby fosílie nalezené v Číně
Zdroj: Jian Han
Téma:

Výzkumníci objevili nejstaršího předchůdce člověka, je jím Saccorhytus coronarius, jde o mikroskopické zvíře, které žilo před 540 miliony lety a jeho evoluční cesta vedla přes ryby až k člověku. Zvíře je předkem také celé další řady živočichů. Svůj objev zveřejnili vědci v časopisu Nature.

Fosílii nalezli výzkumníci ve střední Číně v provincii Shaanxi. Neuvěřitelně zachovalý nález je starý přibližně 540 milionů let. Saccorhytus coronarius je nejprimitivnější příklad zvířat ze skupiny druhoústých. Ti jsou předchůdci velkého množství druhů včetně obratlovců.

 

Saccorhytus má přibližně milimetr a žil na mořském dně mezi zrnky písku. Fosílie okem vypadá jako černé zrnko, pod mikroskopem se ale mezinárodnímu týmu vědců naskytl úžasný pohled.

 

Všichni druhoústí mají podle profesora Simona Conwaye Morrise jednoho společného předka, tím by měl být podle nich právě Saccorhytus. "Saccorhytus nám nyní poskytuje úžasný náhled do prvních fází evoluce skupiny, ze které vznikly ryby a nakonec i my," vysvětlil další člen týmu Degan Shu portálu Univerzity v Cambridgi.

 

Vědci nenašli řitní otvor, je tedy pravděpodobné, že tvor vylučoval stejným otvorem, kterým přijímal potravu. Saccorhytus byl pokrytý svaly a kůží, vědci mají za to, že se posouval kroutivým pohybem. Nejzajímavější je ohromný ústní otvor, který je nepoměrně veliký ke zbytku těla.

 

 

Saccorhytus pravděpodobně pohlcoval celé kusy potravy nebo další živočichy. Velmi zajímavé jsou také kónické struktury na těle, které vypouštěly přebytečnou vodu, je také možné, že jde o ranou verzi žáber.
 

Související témata:
klma TN.cz